Na místo šéfa Veletržního paláce se přihlásili čtyři lidi

Vložil
ČTK
09.10.2012 20:45
Praha

Praha - Do výběrového řízení na pozici ředitele Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze (NG) se přihlásili čtyři uchazeči. Z nich ale jen dva, Karolina Dolanská a Richard Drury, splnili všechny požadované formální náležitosti přihlášky. ČTK to dnes řekl Nikolaj Savický z NG. O pozici hlavního kurátora výstav současného umění měli zájem dva lidé, ale podmínky konkurzu splnila jen Noemi Smoliková.

    Podle odborníků je číslo příliš nízké na to, o jak významnou kulturní instituci jde. "Je to výraz naprosté nedůvěry odborné veřejnosti vůči generálnímu řediteli NG Vladimíru Röselovi. Jde přitom o pozici, která by měla být v rámci oboru velmi atraktivní, pro ředitele je to velmi nelichotivá vizitka," řekl ČTK šéfredaktor časopisu Art&Antique Jan Skřivánek.
    Kdyby se to stalo před rokem, bylo by možné spekulovat o tom, že případní uchazeči ještě dostatečně neznají jeho práci. Rösel je ve funkci od loňského června. "Teď ale měli víc než rok na to, aby ho poznali," doplnil Skřivánek.
    Také kurátorka a ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová míní, že Rösel po roce svého působení v NG nepřesvědčil opravdové odborníky o tom, že by místo ředitele Veletržního paláce "stálo za to". Na obdobná místa v odpovídající instituci v Německu se podle ní hlásí mnohem více lidí, na místo ředitele sbírky třeba i více než 50 zájemců a na místo hlavního kurátora i několik stovek lidí, uvedla.
    Je podle ní také otázka, koho se nyní podaří Národní galerii oslovit do výběrové komise, která teprve vznikne. Ta má být jmenována do 18. října. Výběrová komise bývá většinou jmenována při vyhlášení konkurzu, její obsazení předem by však mohlo limitovat počet zájemců o nabízená místa.
    Kurátorka a teoretička umění Smoliková působila zejména v Německu, publikovala ale i v českém tisku, od června 2011 působí v Galerii Středočeského kraje v Kutné hoře.
    Dolanská se věnuje současnému umění, je kurátorkou v NG a mimo jiné se podílela na přípravě Ceny NG 333. Richard Drury, původem Brit, působí v Česku od počátku 90. let. Dlouho pracoval v tehdejším Českém muzeu výtvarných umění. Hlásil se do prvního ze dvou nedávných konkurzů na ředitele Národní galerie a v poslední době též do konkurzu na šéfa Galerie hlavního města Prahy. Ten přilákal celkem deset zájemců.
    Místo ředitele Sbírky moderního a současného umění, která sídlí ve Veletržním paláci, nebylo obsazeno od loňského září, kdy odešel její ředitel Tomáš Vlček.
0 komentářů
přidat komentář

Související články