Na místě olomoucké továrny Milo by měly vyrůst nové byty

Vložil
ČTK
07.05.2006 12:25
Olomouc

Olomouc - Na místě chátrající olomoucké továrny Milo téměř v centru města by v budoucnu mohly vyrůst byty, obchodní plochy i kongresové centrum. Pro záměry soukromé firmy je však nutné nejprve na území mezi Moravou a Mlýnským potokem změnit územní plán města. První krok mají olomoučtí zastupitelé učinit za dva týdny. Informuje o tom dnes Olomoucký den.

„V této chvíli jde jen o textovou změnu, kterou následně musí projednat orgány státní správy. Celé řízení by mohlo dalším hlasováním zastupitelstva skončit na přelomu roku,“ řekl deníku Radek Dosoudil z olomouckého magistrátu. Podle něj o změnu požádal vlastník pozemku společnost Zenmex. Mezi jejími majiteli figuruje český tenista David Rikl žijící v Londýně a otec české tenisové reprezentantky Ivan Gerši.
Podle Dosoudila se případná změna územního plánu týká i obchodních ploch. „Dosavadních 5000 metrů čtverečních chce vlastník pozemku navýšit. K souhlasu je ale nutné napřed zjistit, zda je navýšení dopravně únosné a jestli by nemělo negativní vliv na dopravní situaci,“ uvedl.
Náměstek primátora Jaromír Czmero (ČSSD) podotkl, že proměna zanedbané části města nebude nijak rychlá. „Jde řádově o roky. Vlastník se bude muset vyrovnat i se složitou ekologickou zátěží po ukončení výroby,“ naznačil listu Czmero. Ta je na osmihektarovém pozemku odhadována na stovky milionů korun.
Historické budovy továrny Milo jsou v dezolátním stavu. Dříve se zde vyráběly rostlinné oleje a toaletní mýdla. Po přestěhování výrobních linek na periferii hovořili pracovníci města o lokalitě jako o speciální zóně, ve které jsou značné nároky na architekturu. Společnost Milo vytvořila rekordní ztrátu přesahující jednu miliardu v roce 1998. V minulosti byla provázána s rovněž zkrachovalým Selikem a Nealkem ve skupině Milo Holding ovládané společností Olpran Group. Konkurz na Milo holding vyhlásil soud v dubnu 2002.
0 komentářů
přidat komentář

Související články