Na dobudování krajských soudů nejsou peníze, jdou do Brna

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
04.10.2008 00:30
Plzeň

Plzeň - Ve státním rozpočtu nejsou peníze na dobudování soustavy krajských soudů tak, aby byly ve všech 14 regionech. Téměř veškeré roční investice pohybující se kolem 1,5 miliardy korun, které má ministerstvo spravedlnosti k dispozici, dává do dobudování justičního paláce v Brně. Za existence této vlády se proto s největší pravděpodobností chybějících šest krajských soudů, mimo jiné i v Karlových Varech, nepostaví, zjistila ČTK.
    "Aby mohlo být o šest krajských soudů více, je otázkou dvou až tří miliard korun. Ty peníze nemáme, protože musíme, bohužel, platit justiční areál v Brně, který byl založen a začal být stavěn za minulé vlády," potvrdil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
    Podle něj se v tomto volebním období peníze sehnat nepodaří. "Prioritně je nutné dobudovat stavby započaté za minulé vlády a investovat peníze do infrastruktury, která zlepší výsledek celého systému. Například do výrobních zón vznikajících u věznic, které zvýší zaměstnanost vězňů," dodal. Upozornil, že na rychlost a kvalitu soudního rozhodování nebude mít počet krajských soudů vliv, jejich dobudování by ale znamenalo větší komfort pro občany.
    Důležité je, aby krajský soud v regionu fungoval, a ne jestli bude v nové budově, řekl ČTK hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. V  Karlových Varech vznikla v závěru roku 2007 nová pobočka plzeňského krajského soudu. Poskytuje základní služby, například výpisy z rejstříku trestů, obchodního rejstříku a k dispozici je i soudní podatelna. Podle Pavla teď jde v  podstatě o to, aby se stala plnohodnotným krajským soudem. A to přímo s  budováním nové budovy nesouvisí, poznamenal Pavel.
    Podle Pospíšila je současnou filozofií ministerstva nebudovat bombastické paláce a stavby, ale opravovat budovy, které už stát vlastní, čímž se ušetří. Podotkl, že dvojnásobné zdražení stavby brněnského paláce oproti původním odhadům bylo způsobeno tím, že ministerstvo spravedlnosti za minulého vedení uzavřelo smlouvu na takovou částku. "My jsme se snažili ze závazků vystoupit, tak jsme byli fakticky nuceni ve stavbě pokračovat. Také nám to připadalo jako menší zlo, než odstupovat od smlouvy a platit penále a případně další náklady, které by s tímto byly spojeny," dodal.
    Podle něj se jeho lidem podařilo zlevnit stavbu o 100 milionů korun. Celkem ale budova, v níž má sídlit soud a také městské státní zastupitelství, stála přes dvě miliardy korun. Původně přitom ministerstvo počítalo s cenou kolem 770 milionů. Za předraženou označil stavbu paláce i  přípravu této investice letos v létě Nejvyšší kontrolní úřadu.
    Předseda vlády Mirek Topolánek dnes novinářům řekl, že v souvislosti se stavbou justičního paláce v Brně neuvažuje o odvolání ministra. "Justiční palác v Brně je křiklavý příklad plýtvání, není ale věcí ministra Pospíšila, že stav je takový, jaký je," uvedl. Premiér tak popřel spekulace, které se dnes objevily v  tisku a v nichž se píše, že se nyní hovoří o změně na postu ministra spravedlnosti, a to právě v souvislosti s problémy kolem financování brněnského paláce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články