Na Betlémském náměstí se otevře kavárna uvnitř velké sochy

Vložil
ČTK
08.12.2015 22:35
Praha

Praha - Z kovového objektu sochaře Čestmíra Sušky se stane dočasná kavárna. Jeden z jeho rozměrných artefaktů, které vytvořil prořezáváním plášťů vysloužilých železných cisteren a kontejnerů, se na pražském Betlémském náměstí dnes otevře pro ty, kdo se v jeho interiéru budou chtít občerstvit v adventním čase. Kavárna nazvaná podle svého tvaru Šiška se otevře dnes v 19:00.

Šiška patří k nejrozměrnějším objektům, které Čestmír Suška ze starých nevyužívaných cisteren vytvořil. Mezi těmi nejvyššími je rozhledna z obřího kontejneru na kerosin, která po předloňské premiéře na Suškově výstavě v DOXu nyní stojí v Botanické zahradě v Praze. Šiška původně vznikla pro výstavu Sochy v ulicích letos v Brně.

Nápad na objekty ze starých rozměrných kovových nádob Suška dostal na rezidenčním pobytu ve Vermontu v roce 2005, kde se ve sběrně kovových odpadů setkal se starými nádržemi na topení. Brzy zvládal virtuózní krajkářské struktury a střádal odřezané prvky jako vedlejší produkt pro další použití.

Nejdřív je složil v plošných instalacích a pak je dál otiskl na papír. Netrvalo dlouho a železné elementy začal svařovat zpět do zcela nové prostorové skladby. Úspěšný projekt Rezavé květy byl vystaven v uměleckých institucích i ve veřejném prostoru v Čechách i v zahraničí.

Suška, spojený s generací Tvrdohlavých, vytváří své plastiky vždy jako dialog vnějšího a vnitřního. Dříve tento kontrast vyjadřoval v plastikách kamenných i dřevěných, nedávno i skleněných. Jeho práce vždy prostupuje světlo. Nabízejí pohled dovnitř, jakoby na něco, co mělo zůstat skryto.

0 komentářů
přidat komentář