Muzea Plzeňského kraje chtějí badatelské centrum pro architekturu

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
08.12.2011 22:20
Plzeň

Plzeň - Vybudování digitalizačního centra a zřízení badatelského centra pro architekturu 19. a 20. století jsou jedněmi z hlavních cílů, které si v nové koncepci muzeí vytyčil Plzeňský kraj. Koncepce na roky 2012 až 2017 také zahrnuje aktivní podporu krajských muzeí vůči projektu Plzně Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Koncepci dnes schválila krajská rada, řekla ČTK šéfka odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu na krajském úřadě Alena Svobodová.

    "Kromě ochrany sbírek, společné propagace muzeí, spolupráce s nejrůznějšími subjekty je velký důraz kladen na aktivní přístup k externím finančním zdrojům národním i nadnárodním," uvedla. Kraj věří, že má velkou šanci získat dotace z takzvaných norských fondů, které by se měly v příštím roce vypisovat. V minulosti z nich kraj čerpal miliony korun na vybavení depozitářů a restaurování cenných historických děl.
    Z norských fondů by proto chtěl získat také dotaci na badatelské centrum architektury 19. a 20. století v interiéru bytu na Klatovské třídě, který navrhl uznávaný architekt Adolf Loos. Na získání bytu se už hejtmanství předběžně dohodlo s Plzní. Předběžné odhady na rekonstrukci jsou asi 50 milionů, dotace může být až 30 milionů. Interiér má tři podlaží a koncepcí se podobá Loosově pražské Müllerově vile.
    Další z plánů koncepce počítá s vybudováním digitalizačního centra v depozitáři Studijní a vědecké knihovny (SVK) na Borech. Využívaly by o všechny kulturní organizace kraje pro digitalizaci sbírkových fotografií a dokumentů. "Je to největší problém všech současných muzeí. Nejvíc jsou ohrožené degradované historické negativy a fotografie. Ta ztráta informací na nich zachycených by byla neomluvitelná," tvrdí Svobodová. S minimálními náklady by tak v prostorách využívaných SVK vzniklo celokrajské centrum. Dosud si krajská muzea musí digitalizaci dodavatelsky draze objednávat.
    Kulturní instituce vypracují materiál, jenž stanoví priority a pořadí při digitalizaci materiálů moderními a šetrnými metodami podle jejich zachovalosti a stupně ohrožení. Řádově je třeba digitalizovat desetitisíce jednotek.
    Koncepci muzeí letos připravili pracovníci krajského úřadu a několik ředitelů krajských muzeí. Vznikl tak materiál, který na deseti stranách přináší jasně definované cíle a termíny plnění.
0 komentářů
přidat komentář

Související články