Muchova rodina chystá koncepci stálé expozice Slovanské epopeje

Vložil
ČTK
16.02.2012 15:55
Praha

Praha - Muchova nadace připravuje základní technickou a vizuální koncepci stálé expozice Slovanské epopeje, která by měla v budoucnu vzniknout na Hlavním nádraží v Praze. Dokumentaci předloží magistrátu do poloviny března. Podle malířova vnuka Johna Muchy bude koncepce výstavy totožná s původními návrhy Alfonse Muchy. Nadace ji navíc doplní o originální studie, kresby a fotografie.

    Podle Johna Muchy se na umístění Slovanské epopeje do prostor nádražní budovy architekta Josefa Fanty shodly tři zainteresované strany: vedení města, část Muchovy rodiny i italská společnost Grandi Stazioni, která nádraží rekonstruuje. "Předpoklad je, že na jaře 2014 bude Slovanská epopej otevřena na Hlavním nádraží v Praze," řekl na dnešním setkání s novináři Muchův vnuk. Jako ideální prostor pro epopej označila nádraží také studie, kterou si nechal loni zpracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
    V současné chvíli je dvacítka rozměrných pláten se slovanskou tématikou uložena v pražském depozitáři. Galerie hlavního města Prahy (GHMP) nechala díla na podzim loňského roku převézt ze zámku v Moravském Krumlově, kde byly vystaveny od roku 1963. Důvodem převozu, který provázely protesty místních obyvatel, byla chystaná dvouletá výstava ve Veletržním paláci. "My všichni máme vůči Krumlovu ohromný dluh. To, co se teď s Krumlovem stalo, je mně osobně hrozně líto," dodal Mucha. Připomněl tak zásluhy města při obnově cenných děl a péči o ně. On sám s expozicí pláten ve Veletržním paláci v Praze nesouhlasí. Prostory galerie jsou podle něj příliš osvětlené, problematické je také vytápění.
    Původní termín výstavy byl stanoven na konec roku 2011. Podle mluvčí GHMP Michaely Moučkové lze ale očekávat, že instalace bude nakonec hotova až koncem letošního března, případně počátkem dubna.
    John Mucha připustil, že další osud pláten nyní závisí především na politické podpoře. V případě, že by se vybudování stálé expozice na Hlavním nádraží nepodařilo, je Mucha rozhodnut se v osudu epopeje i nadále angažovat. Pokud se mu nepodaří sehnat investora na vybudování samostatných prostor v Praze, bude své síly směřovat do Moravského Krumlova. Město má podle něho na plátna morální právo, a to i přesto, že před bezmála sto lety jeho dědeček plátna věnoval české metropoli. Podmínkou stálé expozice v Krumlově by ale podle něj musela být rekonstrukce zámku nebo výstavba zcela nových prostor na jeho nádvoří.
    Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Mucha obrazy daroval Praze pod podmínkou, že pro ně vystaví pavilon. To se dosud nestalo. Hlavní město nemá na novou budovu peníze.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
rozpor se smlouvou
Vích
16.02.12 10:03
Odkud jste spadl pane architekte,..
takyarchitekt
18.02.12 03:53
zobrazit všechny komentáře

Související články