Motol obnoví stavební práce na dětském pavilonu, budova se hýbala

Vložil
ČTK
20.08.2012 12:25
Praha

foto: www.helika.cz
Praha - Fakultní nemocnice Motol obnoví od úterý stavební práce na rekonstrukci křídla B dětské nemocnice, novinářům to dnes sdělilo vedení nemocnice. Letitá budova se v posledních dvou týdnech při stavebních činnostech hnula až o deset centimetrů. Od středy, kdy krizový štáb rekonstrukci pozastavil, pohyb ustal. Minulý týden se řešilo, zda bude nutné vyklidit i ta křídla dětské nemocnice, kde jsou pacienti, statik ale rozhodl, že to není nezbytné. Zřícení křídla B ani navazujících křídel prý nehrozí.

    "Od zítřka (úterý) začíná stavba pokračovat, sledování je zostřeno a bude až do konce stavby," uvedlo vedení. Práce by měly skončit v polovině příštího roku, vedení nepředpokládá prodloužení původního termínu. Posun až o deset centimetrů prý plánovalo. "Objekt se bude sledovat, dokončí se sanace, které by měly stav zafixovat," shrnuli přizvaní odborníci. Vedení nemocnice nepředpokládá, že by žádalo o peníze na nutné sanace, žádné "vícenáklady" prý nevznikly.
    Příčinou posunu je podle expertů změna hydrogeologických podmínek podloží, v tuto chvíli nebyla podle nich prokázána souvislost s nedalekou stavbou metra. K posunu uvedli, že už původní nemocnice se stavěla ve složitých hydrogeologických poměrech, ve svahu a v na pozemku s podzemními vodami. Oba tyto faktory přispěly k určité nestabilitě podloží.
    Pacienti v rekonstruovaném křídle nejsou, jeho nestabilita ale mohla ohrozit ostatní křídla, která s ním tvoří v půdorysu kříž. V nich je přes 200 dětí.
    Ředitel Motola Miloslav Ludvík už ve středu řekl, že s evakuací nemocnice nepočítá. Nepřipouštěl ani, že by nynější potíže zvýšily nemocnici výdaje na rekonstrukci nad domluvenou cenu.
    Dětský Motol je jednou z největších dětských nemocnic v Evropě, hlavní opravená část byla otevřena loni v červnu. Jde o nejrozsáhlejší stavební projekt ve zdravotnictví za 15 let. Křídlo, u něhož nastal posun, je z roku 1964.
0 komentářů
přidat komentář

Související články