Moravská galerie zřídí v Hoffmannově domě stálou expozici

Zdroj
Jaroslav Buček
Vložil
ČTK
10.05.2006 14:40
Praha

Brtnice (Jihlavsko) - Moravská galerie v Brně, která od začátku letošního roku spravuje muzeum v rodném domě architekta Josefa Hoffmanna v Brtnici na Jihlavsku, zřídí v muzeu do poloviny příštího roku stálou expozici. Dlouhodobá výstava by měla přiblížit základní stránky tvorby světoznámého architekta a designéra. Budou ji doplňovat krátkodobé výstavní projekty, jež Moravská galerie uspořádá v těsné spolupráci s Muzeem užitého umění ve Vídni. Novinářům to dnes v Brtnici řekl kurátor Moravské galerie Filip Suchomel.
Nejbližší výstava v Hoffmannově domě začne 28. května. Pod názvem Sublimace v architektuře bude obsahovat některé Hoffmannovy originální návrhy, skici, i trojrozměrné modely z rozsáhlé sbírky z Muzea užitého umění a návrhy italského architekta Carlo Scarpy, pro něhož byl Hoffmann vzorem. "Bude to poprvé, kdy se tyto dvě osobnosti setkají na jedné výstavě," dodal Suchomel.
Hoffmannův dům by se podle představ vedení Moravské galerie měl stát kulturním centrem Brtnicka i jeho okolí. Dům by měl vytvářet kulturní zázemí pro obyvatele Brtnice i návštěvníky. "Chceme zde pořádat cyklus koncertů z děl umělců tvořících ve stejné době jako Hoffmann. Pravidelně by zde mohla být odborná sympozia a dílny pro mladé designéry z Evropy i ze světa," řekl Suchomel.
Rekonstrukci Hoffmannova rodného domu dokončila brtnická radnice v roce 2003 za 14,5 milionu korun. Dotace z evropského programu Sapard pokryla 80 procent, zbytek uhradila radnice. V celém prvním patře budovy řemeslníci odkryli nátěry stěn až na vrstvu historických maleb z počátku minulého století, které navrhl sám Hoffmann. Renovovány byly i původní podlahy.
Letos by se podle starosty Brtnice Petra Štěpána měl ve dvorním traktu dodělat dřevěný altán s loubím a konečné úpravy dvora včetně demolice garáže. Náklady dosáhnou asi jednoho milionu korun. Kromě dotace z evropských fondů přispěje i radnice. "Práce začnou v létě a skončí do zimy," řekl ČTK Štěpán.
Hoffmann patří k nejvýznamnějším architektům první poloviny 20. století, byl přední osobností vídeňské secese. Po studiu na průmyslové škole v Brně absolvoval Akademii výtvarných umění ve Vídni. V roce 1903 se stal spoluzakladatelem dílny uměleckého řemesla Wiener Werkstätte. Pro zámožné zákazníky zde projektoval domy na klíč od architektury až po unikátní soubory nádobí.
Hoffmann je například autorem avantgardního sanatoria Purkesdorf u Vídně a k jeho vrcholným dílům patří mimo jiné bruselský palác rodiny Stocletových. Architekt zároveň pracoval pro textilní, nábytkářské či sklářské firmy. Jeho díla jsou v mnoha muzeích i soukromých sbírkách na celém světě. Až do svých 70 let se Hoffmann vracel do svého rodného domu. Zemřel ve Vídni v roce 1956.
0 komentářů
přidat komentář