Moravská galerie připravila knihu o pozoruhodném hotelu

Vložil
ČTK
11.02.2009 15:30
Brno

Brno - Historici umění z Moravské galerie sepsali novou výpravnou knihu o památkově chráněném brněnském hotelu International. Pozoruhodnou budovu stavebníci dokončili v roce 1962. Hotel na úpatí hradu Špilberk je podle odborníků mimořádný nejen architektonickým pojetím, ale také množstvím a kvalitou uměleckých děl, jež zdobí interiéry. ČTK to řekla Hana Laudátová z galerie.
    Projekt hotelu určeného hlavně pro návštěvníky veletrhů byl překvapivě málo ovlivněn soudobou socialistickou architekturou. Naopak čerpal inspiraci ve funkcionalismu, takzvaném bruselském stylu a v díle architekta Oscara Niemeyera, který se proslavil návrhy pro brazilské hlavní město Brasília.
    "Stavba je mimořádně zdařilým příkladem souhry celé řady výtvarných oborů a ukázkou nadčasové kvality a elegance," uvedl ředitel galerie Marek Pokorný. Odborníci poukazují například na elegantní členění fasády, zajímavé povrchy stěn, exkluzivní materiály a důmyslné světelné prvky. Od zprovoznění zdobí interiér zajímavá umělecká díla, například od Jana Rajlicha staršího a Ladislava Martínka.
    Impuls k sepsání knihy nazvané Design & Art vzešel od současných provozovatelů hotelu. Odborné badatelské práce se zhostili pracovníci galerie. "Bylo potřeba shromáždit a zpracovat velké množství dobových materiálů, které v našem archivu chyběly," uvedl ředitel hotelu Radim Bartoněk. Kniha zdůrazňuje uměleckou hodnotu a svébytnou estetiku stavby a uvádí architekty a výtvarníky, kteří se podíleli na jejím interiéru i exteriéru.
    Křest knihy se koná v sobotu. Lidé si mohou hotel přinejmenším zvenčí prohlédnout při návštěvě výstavy Bruselský sen o svébytném vizuálním stylu přelomu 50. a 60. let. Expozice v sousedním Uměleckoprůmyslovém muzeu potrvá do 1. března.
0 komentářů
přidat komentář