Ministr zrušil památkovou ochranu archeologické lokality

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
03.02.2009 15:45
Brno

Praha - Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) zrušil památkovou ochranu archeologické lokality v Mikulovicích na Pardubicku. Památkový odbor jeho ministerstva území za kulturní památku prohlásil loni v červnu. V té době ale již majitelé tamních pozemků plánovali stavět domy. Podle ministra přišel podnět na prohlášení lokality za památku pozdě - až poté, co se vědělo, že se plánuje výstavba. Úřad jeho rozhodnutí nyní vyvěsil na svou úřední desku.

    Podnět na prohlášení území za kulturní památku dala Akademie věd ČR, tedy pravděpodobně její archeologický ústav, v prosinci 2007. S prohlášením nesouhlasil pardubický magistrát ani krajský úřad. V červnu 2008 ministerstvo lokalitu za památku prohlásilo s odůvodněním, že "je již od 19. století bohatá na nálezy ze všech období našich dějin, především pak z období pravěku. Jedinečné nálezy z posledních výzkumů prokázaly její mimořádné postavení mezi archeologickými lokalitami České republiky".
    Ministerstvo připomnělo, že ten, kdo si kupoval pozemek v Mikulovicích, musel vědět z územního plánu, že se jedná o lokalitu, kde je archeologický průzkum povinný. Ministerstvo ale také uvedlo, že si je vědomo toho, že majitelé pozemků investovali do přípravy stavby domů. Proto stanovilo pro tuto lokalitu zvláštní podmínky, které umožní po archeologickém výzkumu provést zásahy do terénu nezbytné pro stavbu domu.
    Proti rozhodnutí ministerstva kultury o prohlášení nemovitosti či věci za kulturní památku je možné podat rozklad k ministrovi, což záhy někteří majitelé pozemků učinili. Ministr v prosinci zrušil památkovou ochranu těch parcel, jejichž majitelé rozklad podali.
    Jako důvod uvedl, že ministerstvo obdrželo návrh na prohlášení lokality za kulturní památku teprve v prosinci 2007, ačkoliv jde o oblast bohatou na nálezy již od 19. století. Návrh měl být podán před změnou územního plánu a zahájením dlouhodobě plánované a připravované výstavby na předmětných pozemcích, která je v souladu s platným územním plánem, uvedl ministr.
    Prohlášením lokality za kulturní památku byla podle ministra jednoznačně upřednostněna maximální míra ochrany kulturního dědictví, aniž by se bral ohled na individuální zájmy vlastníků pozemků. I při ochraně kulturního dědictví by se podle něj mělo omezení vlastnických práv dít jen v nezbytném rozsahu a rozhodovat by se mělo v souladu s veřejným zájmem.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
jistě,
kass
05.02.09 06:50
náhrady zlikvidovaných památek
Vlasta
09.02.09 04:26
Jehlička
sak
10.02.09 07:08
zobrazit všechny komentáře