Ministr vyhlásil konkurz na ředitele památkového ústavu

Vložil
ČTK
04.10.2008 01:05
Praha

Praha - Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) vyhlásil výběrové řízení na generálního ředitele Národního památkového ústavu (NPÚ). Uzávěrka přihlášek je 31. října. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Současný ředitel NPÚ Pavel Jerie nabídl ministrovi svou abdikaci k 1. listopadu již v červnu.
    "Důvodem je nemožnost dát ústav dohromady a dělat organizační změny, neustále se to zdržuje. Říkalo se, že to bude po skončení auditu," řekl tehdy Jerie ČTK. Ředitel nabídl svou funkci podle svých slov s dostatečným předstihem.
    Jerie loni navrhl změnu statutu NPÚ, která by umožňovala reorganizaci ústavu - ten bývá někdy kritiky označován za "moloch" s mnoha zaměstnanci, který má právě v organizaci práce rezervy. Nový statut však zřizovatel, tedy ministerstvo, podepsal až koncem září 2007, ale tehdy již zadalo komplexní externí procesní audit a přípravu reorganizace pozastavilo.
    V NPÚ se neměla připravovat reorganizace, dokud nebude hotový audit. Uskutečnil se přes zimu, ministerstvo za něj dalo 1,5 milionu korun a již od února jsou k dispozici jeho výsledky. Jsou však tajné, Jerie je zná od konce dubna, nesmí je ale zveřejnit. Dostali jej však již třeba členové sněmovního kontrolního výboru.
    Audit shrnuje informace o hospodaření NPÚ z jeho výročních zpráv, přičemž poslední, se kterou pracuje, je z roku 2006 - neuvádí tedy aktuální ekonomické údaje za rok 2007. Naznačuje tři varianty uspořádání ústavu - například možnost řídit všechny hrady a zámky ve správě NPÚ z Prahy, případně správu státních hradů a zámků oddělit od odborné činnosti NPÚ.
    Ministr kultury v připravované nové kulturní politice zvažuje, že by jeho resort mohl převzít cestovní ruch, který je nyní v gesci ministerstva pro místní rozvoj. Jehlička si od takového kroku slibuje lepší koordinaci v  propagaci památek, které jsou podle něj jedním z největších lákadel pro zahraniční turisty. Ministr chce, aby jeho resort mohl více rozhodovat o tom, jak oblast cestovního ruchu financovat.
    Nejvýznamnější památky, stovku hradů a zámků stát spravuje právě prostřednictvím NPÚ. O možnosti vytvoření zvláštní organizace či agentury, jež by tyto památky ve vlastnictví státu spravovala, se mluví již delší dobu. Někteří odborníci se ale obávají toho, že vyčlenění hradů a zámků ze správy NPÚ povede k horší kvalitě péče o ně či dokonce k jejich vyvedení z vlastnictví státu.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
kontakt
Jiří Schmidt
04.10.08 03:04
zobrazit všechny komentáře

Související články