Ministr udělí novou cenu za přínos k rozvoji české kultury

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
05.01.2007 11:00
Praha

Praha - Ministr kultury Martin Štěpánek v pátek předá prvnímu laureátovi novou cenu, kterou bude jeho úřad udílet za přínos k rozvoji české kultury. Převezme ji pracovník Národní knihovny (NK) a přední český odborník na digitalizaci písemných dokumentů Adolf Knoll. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva kultury Ludmila Kadrnková. S oceněním je spojená odměna 100.000 korun.

    "Adolf Knoll obdrží cenu za přínos v zapojení České republiky do mezinárodních programů v oblasti kultury, především digitalizace písemného kulturního dědictví," doplnila mluvčí.
    Ředitel pro vědu, výzkum a mezinárodní vztahy NK Knoll pracuje v knihovně od roku 1979. Od roku 1992 se zabývá digitalizací knihovních sbírek. V roce 1996 se stal členem komise pro technologii programu UNESCO Paměť světa a od roku 1997 se podílí na řadě národních a evropských výzkumných projektů.
    Za činnost v oblasti digitalizace písemného kulturního dědictví se Národní knihovna stala v roce 2005 první nositelkou ceny UNESCO. Cenu s názvem Čikdži (Jikji - Paměť světa) iniciovala a financuje Korejská republika; nazvala ji podle nejstaršího tisku z  kovové sazby vzniklého více než století před vynálezem knihtisku v Evropě. NK stála při zrodu programu Paměť světa v roce 1992 a vytvořila pro něj i pilotní projekt - tehdy za velkého přispění právě Adolfa Knolla.
    Loni vybrala Evropská komise Knolla do skupiny expertů v oblasti digitálních knihoven (High Level Expert Group on Digital Libraries). Dvacetičlenné skupině expertů předsedá Viviane Redingová, komisařka Evropské komise pro informační společnost a média. Sešli se v ní specialisté z paměťových institucí (knihovny, archivy, muzea), vydavatelské oblasti, průmyslu informačních technologií, vědeckých a výzkumných organizací a akademického světa.
    Ministerstvo kultury udílí ceny za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Loni na podzim se udělovaly čtvrtým rokem za výjimečné umělecké tvůrčí nebo interpretační počiny a za dlouhodobé zásluhy a přínos v dané oblasti. Ministr kultury oceňuje také nejlepší knihovny a uděluje cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za dlouhodobé šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. Oblasti kultury se týkají také státní ceny za literaturu a překlad či cena za památkovou péči.
0 komentářů
přidat komentář