Ministr kultury zvažuje několik variant, jak vyřešit vedení NG

Vložil
ČTK
06.05.2010 22:50
Praha

Praha - Ministr kultury Václav Riedlbauch zvažuje tři varianty, které by mohly vyřešit situaci ve vedení Národní galerie v Praze (NG). Ministerstvo to bez bližších podrobností uvedlo v tiskové zprávě. Jmenování jednoho z kandidátů, kteří se zúčastnili před třemi týdny konkurzu, je tedy zřejmě jen jednou z variant. Konečné rozhodnutí ministra by mělo podle tiskového oddělení "padnout v nejbližších dnech".
    "Výběrové řízení tentokrát skutečně nabídlo kvalitní kandidáty, kteří mají o vedení Národní galerie velmi konkrétní představy. Jejich návrhy jsem pečlivě prostudoval, s pěti ze sedmi účastníků konkurzu jsem se na základě jimi předložených projektů také osobně setkal," řekl ministr. S pěti kandidáty jednal přesto, že mu výběrová komise doporučila pořadí účastníků konkurzu tak, jak podle ní uspěli. Předseda výběrové komise Michal Stehlík, s nímž se ministr setkal v úterý, ČTK řekl, že výběr kandidátů se zúžil na tři.
    Podle zdroje ČTK obeznámeného s děním kolem konkurzu jde o historika umění Jiřího Fajta, ředitele Moravské galerie v Brně Marka Pokorného a manažera a sběratele, jehož jméno médiím zatím není známo; komise posuzovala projekty uchazečů anonymně, ostatních šest ale bylo možné ztotožnit podle motivačních dopisů či jejich projektů.
    Jaká jsou další dvě zvažovaná řešení vedení velké sbírkové instituce, není zřejmé. V době, kdy se na konci 90. let střídali v galerii ředitelé, dosadilo ministerstvo v září 1998, krátce po vzniku opoziční smlouvy, na několik měsíců do jejího čela svou pracovnici Dagmar Šefčíkovou. Na jaře 1999 se pak uskutečnil konkurz, který sice nevyhrál Milan Knížák, ale tehdejší ministr Pavel Dostál jej do funkce jmenoval.
    "V tuto chvíli hledáme cestu co nejefektivnějšího skloubení role umělecké a role manažerské, které musí být ve vedení galerie zastoupeny obě," uvedl ministr a dodal, že se rozhoduje "o širším vedení instituce". Na nového ředitele NG budou podle ministra čekat mnohá zásadní rozhodnutí o další perspektivě této instituce, o její budoucí podobě a následně i transformaci současného modelu řízení.
    Ministr při vyhlašování konkurzu na šéfa NG uváděl, že by nástupce dlouholetého ředitele Milana Knížáka chtěl vybrat do parlamentních voleb, kdy mu končí jeho mandát. Ty se uskuteční již za tři týdny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články