Ministr kultury odvolal ředitele Národní knihovny Ježka

Vložil
ČTK
09.09.2008 20:30
Brno

Praha - Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) odvolal ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka. Důvodem jsou problémy kolem chystané stavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Ministr se podle informací ČTK rozhodl Ježka odvolat předminulý týden, oficiálně se čekalo na výsledky právního rozboru průběhu soutěže na novou budovu knihovny.
    "Je jisté, že v deklarovaných termínech a místech se nikdy stavět nezačne. Je také čím dál více zřejmé, že architektonická soutěž byla vypsána v rozporu s právem. Za této situace jsem se rozhodl vyměnit generálního ředitele Národní knihovny," uvedl Jehlička.
    Řízením Národní knihovny byl k dnešnímu dni pověřen současný ředitel Památníku národního písemnictví Pavel Hazuka, dodal mluvčí.
    Rozbory ministerstva podle mluvčího vylučují možnost nadále pokračovat v přípravě stavby Kaplického chobotnice. Existují také pochybnosti o platnosti soutěže o návrh nové budovy, z čehož pro stát vyplývají vážná finanční rizika, uvedl.
    Kolem nové budovy Národní knihovny je rok a půl po vyhlášení výsledků mezinárodní architektonické soutěže mnoho problémů. Terčem kritiky je způsob vypsání soutěže, který byl údajně v rozporu s českým zákonem. Poukazuje se na to, že vítěz s posvěcením poroty porušil pravidla soutěže, i na to, že knihovna nezajistila pozemek pro stavbu. Přípravu výstavby knihovny kritizoval vedle ministra také premiér Mirek Topolánek.
    Hazuka už v Národní knihovně působil - od června 2007 pracoval v sekretariátu ředitele, kde měl na starosti agendu přípravy nové budovy. Letos v únoru dostal bez konkurzu místo ředitele Památníku národního písemnictví; obsadit takto místo ředitele příspěvkové organizace ale je v pravomoci ministra. Na ministerstvo kultury ho přivedl bývalý ministr Vítězslav Jandák (ČSSD), který mu svěřil místo vedoucího odboru umění a knihoven. Na ministerstvu Hazuka skončil v říjnu 2006, kdy ho odvolal Jandákův nástupce Martin Štěpánek.
    Ježek byl ve funkci ředitele Národní knihovny od podzimu roku 2004, od té doby usiloval o stavbu nové budovy. Významným a kritizovaným jeho krokem byl v roce 2005 prodej kostela sv. Michala na pražském Starém Městě jeho dlouholetému a kontroverznímu nájemci.
    Ježek bude v podzimních volbách kandidovat do Senátu za KDU-ČSL.
6 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...
Daniel John
09.09.08 10:15
Chudák Ježek,...
šakal
10.09.08 11:39
architektura x soutěž
JPVarchitekt
17.09.08 08:46
zobrazit všechny komentáře