Ministr kultury Besser rezignoval, nástupce bude příští týden

Vložil
ČTK
08.12.2011 15:30
Praha

Praha - Ministr kultury Jiří Besser (STAN) dnes rezignoval. Skončit ve funkci se rozhodl proto, že necítil podporu kolegů a nedostal prostor se před nimi obhájit. Ráno odeslal rezignační dopis premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Předseda vlády pak ministrovu demisi převzal. Novinářům řekl, že Besserův krok očekával. Demisi doručí na Hrad kvůli nabitému programu až příští týden. Od TOP 09 a STAN čeká, že mu po neděli předloží nominaci na Besserova nástupce. STAN hodlá vybrat kandidáta na nového ministra v pondělí.
     Besser měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě, ale v majetkovém přiznání to neuvedl. Společnost je navíc spjata s  Besserovým přítelem, který byl odsouzen za korupci.
      "Je to příspěvek ke zlepšení politické kultury v Česku," přivítal Besserův krok jeho stranický šéf a předseda sněmovní frakce TOP 09 a STAN Petr Gazdík. ČTK řekl, že Besser bude muset přes svou rezignaci vysvětlit kauzu stranickým kolegům. "Byť jsme zažili řadu mnohem horších kauz a ministr se korupce nedopustil, politik se s  odsouzenými stýkat nesmí," míní.
      Za nešťastné považuje Gazdík, že se do řešení kauzy připletla Besserova dlouho plánovaná návštěva Vatikánu, z níž se vrátil ve středu v podvečer. "Mediální tlak byl tak velký, že se nešlo nevyjadřovat," hájil Gazdík nekompromisní postup STAN. S Besserem, který je také poslancem, se chce sejít dnes odpoledne. Také Nečas se s končícím členem vlády hodlá osobně sejít. Před tím, než donese návrh na jeho jmenování na Hrad, bude s  ním mluvit o představách o směřování ministerstva. Bessera na tiskové konferenci ocenil hlavně za práci v narovnání vztahů státu a církví.
      "S povděkem zaznamenal" Besserovu rezignaci i předseda TOP 09 a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Vyvedl konsekvenci z toho, co se posledních týdnech stalo," řekl ČTK v Bruselu. Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je Besserovo rozhodnutí krokem, kterého je třeba si vážit. "Jen zdůrazňuji, že pan ministr se nedopustil žádné korupce ani ničeho nečestného. Byl příliš neopatrný v tom, komu věří jako svému příteli," poznamenal.
      Bývalý starosta Berouna měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě. Na kauzu upozornil minulý čtvrtek internetový deník Insider. Ministr poté své angažmá ve firmě a podpisy pod smlouvami k jejímu bytu na Floridě vysvětloval tak, že chtěl pomoci příteli, podnikateli Pavlu Hráchovi. Ten byl již dříve odsouzen za uplácení ve státní konsolidační agentuře. V  pondělí uspořádal Besser tiskovou konferenci před odletem do Říma, z cesty se pak vrátil ve středu večer. Jeho spolupracovníci avizovali, že se dostaví na večerní zasedání vlády, ale nestalo se tak.
      Besser v pondělí řekl, že je připraven odejít, pokud mu bude prokázáno korupční jednání. Chtěl však před tím předložit kabinetu připravený zákon o církevních restitucích. Koaliční politici mu ale dali najevo, že jim jeho kauza vadí.
      Kalousek připustil, že o  Besserově nástupci se jedná v kuloárech. "Ale žádné oficiální nominační jednání neproběhlo. My zcela respektujeme nominační právo STAN," uvedl. Dodal, že "konečnou personální pravomoc" má při nominacích Schwarzenberg. Ten nechá výběr na STAN.
      "Není to na mně nebo na předsednictví topky, aby to určovala, nýbrž to je na Starostech a nezávislých. Zdá se, že to bude zkušená politička, bývalá starostka Vizovic, ale uvidíme," naznačil Schwarzenberg, které ze jmen, o  nichž se spekuluje, se nakonec u ministerské funkce objeví. Možnou nominaci poslankyně TOP 09 Aleny Hanákové potvrdil i Gazdík. Podle médií jsou na seznamu kandidátů také například náměstek ministra Radek Zdráhal nebo jeho žena, muzikantka Zuzana Lapčíková. Gazdík hovoří o celkem sedmi kandidátech.
      "Rezignace byla zcela na místě, mohla možná přijít o několik dnů dříve," řekl novinářům předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Besser podle něho patří k členům vlády, po nichž nezbylo nic pozitivního. Podle exministra kultury za ČSSD Vítězslava Jandáka měl Besser odstoupit už kvůli pochybením, kterých se dopustil při správě resortu. Připomenul spory o Besserův přístup k památkové péči. Vyčítá mu také, že odvolal z funkce ředitele Národního filmového archivu Vladimíra Opělu a připravil sporné sloučení Státní opery s Národním divadlem. Od nového ministra očekává, že plány na spojení dvou pražských scén od 1. ledna zruší.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Stavitel Besser
A.J.K.
08.12.11 07:48
zobrazit všechny komentáře

Související články