Ministerstvo zahraničí chystá opravy paláců v centru Prahy

Vložil
ČTK
02.04.2007 10:45
Praha

Praha - Ministerstvo zahraničních věcí začalo pracovat na přípravě rozsáhlých oprav dvou historických budov v centru Prahy. Pro rekonstrukci Černínského a Trautmannsdorfského paláce hledá projektanty. Stavební práce za stovky milionů korun by měly začít během tří let, píše nové vydání týdeníku Euro.

    Rekonstrukce Černínského paláce je plánovaná v  rozmezí let 2010 až 2016. "Přestože sídlo ministerstva zahraničí v Černínském paláci na první pohled působí, že je funkční a zachovalé, není to pravda. Především technické rozvody dožívají a bude zapotřebí je kompletně vyměnit," řekla Euru mluvčí úřadu Zuzana Opletalová. Odhad celkových nákladů uvedený v  investičním záměru se podle ní pohybuje v řádu stovek milionů.
    Sídlo ministerstva se skládá ze dvou základních částí. Starý palác byl vystavěn v  letech 1669 až 1757, rekonstrukcí dle projektu architekta Pavla Janáka prošel v  období 1924 až 1934. Druhá budova, takzvaná Janákova přístavba, vznikla mezi roky 1930 až 1939. Od té doby nebyly obě budovy nijak významněji upravovány.
    Přestavba za pár set milionů korun čeká podle týdeníku i  Trautmannsdorfský palác, který na základě vládního usnesení z minulého roku převedlo ministerstvo vnitra na ministerstvo zahraničí. Nemovitost je kulturní památkou. Poslední větší úpravy se zde uskutečnily na konci 19. století. Opletalová tvrdí, že stav budovy je naprosto nevyhovující.
    Po celkové rekonstrukci, jež by měla být dokončena v průběhu roku 2011, se do objektu přestěhují útvary ministerstva z budovy ve Skokanské ulici v Praze 6 - Břevnově, která na oplátku "přešla" do majetku vnitra. Do paláce se rovněž přemístí někteří zaměstnanci z Černínského a Toskánského paláce - kapacita těchto budov je podle mluvčí zcela naplněna, píše Euro.
0 komentářů
přidat komentář