Ministerstvo souhlasí, aby na Pankráci stály vysoké domy

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
03.09.2007 22:50
Praha

Praha - Ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně výškových staveb na pražské Pankráci a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, které budovy povoluje. Informoval o tom dnes server Euro Online s odvoláním na Kateřinu Hainzovou z marketingu developera - společnosti ECM. Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci, ministerstvo jej rozesílalo účastníkům řízení koncem minulého týdne, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.
    Podle ministerstva budovy nenaruší hodnoty pražské památkové rezervace, zapsané na seznam UNESCO. Tímto aspektem staveb se ale výbor UNESCO aktuálně zabývá a Praha má do února příštího roku popsat, jak ohledně plánovaných výškových staveb postupuje.
    Zamýšlené pankrácké stavby by mohly být podle památkářů precedentem - ať již povoleny nebudou, či budou v té či oné podobě, budou se tímto povolením řídit příslušné orgány i do budoucna.
    Podle developera proti rozhodnutí ministerstva již není možné odvolání. Firma ECM, jež stavby na Pankráci plánuje, chce projekt ve čtvrtek představit na tiskové konferenci.
    Pankrácká pláň je v ochranném pásmu pražské památkové rezervace. Na základě shromážděných podkladů se podle Žižkové ve správním řízení nepodařilo prokázat, že by zamýšlené stavby natolik narušily hodnoty rezervace, aby bylo nutné či právně možné posoudit záměr jako nepřípustný.
    Ministerstvo nemělo proto jinou možnost než potvrdit uvedená rozhodnutí magistrátu s tím, že zamýšlená výstavba na pankrácké pláni je z hlediska památkové péče přípustná, uvedla mluvčí.
    Spor o výškové budovy na Pankráci, které mají doplnit již několik vysokých budov v lokalitě stojících, se vede od roku 1999. Loni magistrátní odbor památkové péče jejich výstavbu povolil, občanská sdružení ale proti tomuto rozhodnutí protestovala u  ministerstva kultury a obrátila se i na UNESCO.
    Ministerstvo stížnostem jako odvolací orgán vyhovělo, magistrát na základě jeho připomínek vydal nové, opět souhlasné stanovisko. Sdružení se opět odvolala a věc znovu skončila na resortu kultury. Ministr podal rozklad - opět zrušil magistrátní povolení.
    Letos v červnu ministerstvo správní řízení přerušilo s tím, že rozhodne, až se k projektu vysloví výbor UNESCO. Ten zasedal na konci června na Novém Zélandu. Jeho účastník, předseda českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josef Štulc uvádí, že výbor vyjádřil vážné znepokojení nad navrženou podobou staveb, což je prvním krokem, za kterým může následovat zápis na seznam světových památek v ohrožení.
    Ministerstvo uvádí, že výbor sice vyjádřil znepokojení nad možným ohrožením hodnot pražské památkové rezervace, ale na rozdíl od jiných projednávaných kauz - například Drážďan, Rigy nebo Petrohradu - se k zamýšleným stavbám nevyjádřil zamítavě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články