Ministerstvo nepřezkoumá zamítnutí ochrany havířovského nádraží

Vložil
ČTK
26.08.2015 17:50
Havířov

Josef Hrejsemnou

Praha - Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nebude přezkoumávat rozhodnutí svého úřadu, který odmítl prohlásit nádraží v Havířově za kulturní památku. Stavba v bruselském stylu dříve ohrožená demolicí tak definitivně nebude památkové ochrany požívat. Památkářská asociace, která podala podnět na přezkum rozhodnutí, dnes kvůli jednání kolem nádraží podala trestní oznámení. ČTK to řekl její viceprezident Martin Kadrman.

    Památkový odbor ministerstva loni rozhodl, že stavba památkou nebude a v rozkladovém řízení letos Herman rozhodnutí potvrdil. Rozkladová komise ale konstatovala, že rozhodnutí památkového odboru bylo nezákonné. Ministerstvo si mimo jiné podle komise neobstaralo klíčové podklady svého rozhodnutí, aby mohlo vyhodnotit jejich skutečný obsah. Dostatečně nevyvrátilo argumenty svědčící pro památkovou ochranu. Komise proto navrhla zahájit přezkumné řízení, které by zkoumalo míru nezákonnosti napadeného rozhodnutí ministerstva kultury.
    Podle Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) je zarážející, že se ministr se zjištěními rozkladové komise vůbec nevypořádal. Mluvčí ministerstva Simona Cigánková ale říká, že komise je pouze poradním orgánem ministra.
    "Ten jejím doporučením vázán není, ať už jde o výrok či o odůvodnění rozhodnutí, a může, jak se ostatně v minulosti opakovaně stalo, rozhodnout jinak," řekla již dříve ČTK. Podnět na přezkum podal i Národní památkový ústav - oba však ministerstvo odložilo, protože přezkum může být zahájen do dvou měsíců od vydání rozhodnutí, a oba podněty tedy byly podány pozdě. ASORKD ale říká, že ministerstvo mělo přezkum zahájit samo - právě na podnět komise.
    "Rozkladová komise má statut poradního orgánu, avšak lze-li mít důvodně za to, že rozhodnutí je nezákonné (...), má příslušný správní orgán (...) povinnost z moci úřední zahájit přezkumné řízení, a to nejdéle do dvou měsíců ode dne, kdy se o důvodu zahájení přezkumného řízení dozvěděl," uvádí asociace v trestním oznámení. Má podezření na spáchání trestného činu "maření úkolu úřední osoby z nedbalosti".
    "Ministr kultury svým rozhodnutím z 13. února 2015 řádně, v souladu se zákonem a velmi podrobně vysvětlil důvody, proč nebude zahajovat přezkumné řízení. Lhůta pro přezkum porušena nebyla, neboť asociace pouze opakovala důvody, se kterými se již ministr podrobně vypořádal ve svém rozhodnutí," říká mluvčí.
    Podle primátora Havířova Daniela Pawlase (KSČM) nynější dění kolem nádraží nemá pro město zásadní význam. "Abych se přiznal, nemá to pro nás v tuto chvíli žádný zásadní význam. Dlouhodobě jsem říkal, že problém se měl řešit daleko dříve, kdy byla aktuální výstavba nového terminálu. Tím, že začalo to přetahování a celé se to zastavilo, tak prakticky peníze určené na výstavbu terminálu šly na nějaké jiné projekty," uvedl Pawlas.
    Ministerstvo kultury o budově od architekta Josefa Hrejsemnou, jež je podle odborníků ojedinělým dokladem architektury období bruselského stylu, rozhodovalo opakovaně a vždy v rozporu s názory odborníků. Nádraží chtěly zbourat České dráhy, které na jeho místě plánovaly stavět dopravní terminál. Koncem minulého roku ale od stavby terminálu, která byla společným projektem Českých drah a Havířova, město ustoupilo.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
1958
Rivass
29.08.15 01:32
zobrazit všechny komentáře

Související články