Ministerstvo kultury udělilo granty, jsou o trochu vyšší než loni

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
11.04.2007 11:25
Praha

Praha - Ministerstvo kultury (MK) oznámilo, že letos rozdělí v  grantech pro čtyři umělecké oblasti přes 82 milionů korun. Spolu s podporou pravidelných festivalů půjde na živé umění přes 140 milionů korun. Oproti loňskému roku je to o 46 milionů korun více. Samotné granty jsou oproti loňskému roku navýšeny o 12 milionů korun. ČTK to sdělila tisková mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.
    Výsledky grantů jsou přístupné na internetové stránce MK. Údaje tam uvedené se trochu liší od dat uvedených mluvčí; podle ní je rozdíl dán povinným vytvořením rezervy, která dle loňského příkazu ministra může činit až deset procent prostředků určených na granty. V tomto případě může tedy činit až osm milionů korun.
    Peníze na grantové řízení jdou v rámci rozpočtu MK přes program kulturní aktivity. Na ministerstvu je tento jediným a klíčovým pro financování nestátních kulturních aktivit. Podle odhadů Rady uměleckých obcí a Iniciativy pro kulturu chybí již několik let na tento program 300 milionů korun ročně.
    Program kulturní aktivity měl ve schváleném rozpočtu na loňský rok 365 milionů korun, letos má 497 milionů korun.
    Na podzim roku 2005 se po veřejných protestech podařilo prostřednictvím sněmovny navýšit tento rozpočet na rok 2006 o 100 milionů korun. Grantová řízení však byla v loňském roce v rozporu s rozhodnutím sněmovny posílena jen o 20 milionů korun, jak letos úřad přiznal.
    Kritizovanou praktikou při rozdělování peněz bylo také to, že z programu kulturní aktivity dostávaly příspěvky pravidelné festivaly - letos pro ně ale MK vyčlenilo peníze jako pro takzvané prioritní akce. Každoročně se však také miliony korun rozdělují na základě "doporučení porad vedení MK", jak se uvádí ve výročních zprávách úřadu; tyto peníze neprocházejí výběrovým řízením, projekty dostávají podporu přímo. Více než podfinancované grantové řízení vadí lidem z oboru tato neprůhledná praxe.
    Stejná kritika se snáší na pražský magistrát, který každoročně rozděluje desítky milionů korun na kulturní granty a v procentuálním vyjádření věnuje ze svého rozpočtu na kulturu mnohokrát více než stát. Dalších několik desítek milionů korun ale Praha rozdělí v rámci takzvaného partnerství. Část peněz vždy jde podnikatelským subjektům, to se nelíbí příjemcům grantů z řad umělců, ale ani některým zastupitelům. Minulý týden město rozhodnutí o udělení partnerství v  celkové výši 40 milionů korun odložilo.
    Do ministerských grantů, které spadají do gesce odboru umění a knihoven, patří řízení v oborech divadlo, tanec, výtvarné umění a hudba. Oproti loňsku komise letos nejvíce "přilepšily" divadlu.
    Loni šlo na divadelní projekty 20 milionů korun, letos půjde 25 milionů. Podělí se o ně 90 projektů. Tanec letos dostane 11 milionů korun oproti loňským osmi. Rozdělí si je více než 60 žadatelů. Odborníci každé zvýšení podpory vítají, přesto potřeby oboru odhadují na dvojnásobek této sumy. Žádosti o granty letos byly na celkem 34 milionů korun.
    Hudba dostane letos od státu v  rámci grantů celkem 23 milionů korun, o tři miliony více než loni. Celková suma požadovaná v přihláškách do grantů byla 69 milionů korun. Divadla a orchestry ale dostávají peníze také z ministerského programu podpory profesionálních divadel a orchestrů. Letos do něj půjde 82 milionů korun, v loňském rozpočtu to bylo jen 39 milionů korun. Později vláda na návrh ministra Vítězslava Jandáka přidala do programu 25 milionů korun. Zástupci uměleckých obcí a řada dalších lidí pracujících v kultuře však vidí potřeby zmíněného programu na 100 milionů korun.
    Výtvarné umění dostane letos něco málo přes 23 milionů korun a oproti loňskému roku si polepšilo o 600.000 korun.


Výběr z udělených grantů:

výstavy:
Spolek Obecní dům Brno:    Elly Oehlerová, Oskar Oehler    150.000,-
Spolek posluchačů arch.:    Olověný Dušan    75.000,-
Fakulta arch.ČVUT Praha:    DUTCH LADIES    50.000,-

sympozia, tvůrčí dílny:
EUROPAN CZ:    EUROPAN 9 CZ    100.000,-
Kruh,O.S.:    Kruh, přednášky    50.000,-

publikace:
Zlatý řez,O.S.:    Zlatý řez    350.000,-
ARCHIWEB:    archiweb.cz    120.000,-
Muzeum města Brna:    Jiří Kroha    200.000,-
VŠUP:    3+1:bytová kultura 70. let    80.000,-
Zlatý řez:    Souč.česká architektura    40.000,-

celoroční výstavní program:
Centrum nové arch.:    Celoroční program    50.000,-
Dan Merta:    Celor.program Gal. J. Fragnera    500.000,-
Centre for Central Europ.Arch.:    Celoroční program    400.000,-

> kompletní výsledky
0 komentářů
přidat komentář