Ministerstvo kultury dostalo budovu Federálního shromáždění

Vložil
ČTK
22.11.2006 20:45
Praha

Praha - Vláda dnes schválila bezplatný převod budovy bývalého Federálního shromáždění z ministerstva financí na ministerstvo kultury. Objekt, ve kterém nyní sídlí Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, by měl sloužit nejprve jako depozitář Národního muzea (NM) v době plánované rekonstrukce jeho historické budovy. V budoucnosti by se z něj podle ministra kultury Martina Štěpánka mohla stát moderní součást muzea. Uvažuje se i o propojení obou staveb tunelem.

    "Vznikl by tak multifunkční výstavnický areál," řekl Štěpánek po zasedání vlády novinářům. Národní muzeum projevilo zájem o stavbu ležící v  bezprostřední blízkosti jeho historické budovy na Václavském náměstí už počátkem 90. let. Rádio se z budovy přesune do nového sídla, jehož stavba začala před měsícem na Hagiboru v Praze 10; dokončení se očekává za dva roky.
    To, zda bude budova sloužit Národnímu muzeu, však podle Štěpánka ještě není stoprocentně dohodnuto. Ministr tomu ale věří. "Domnívám se, že je to jedno z  nejelegantnějších řešení a také řešení finančně velice výhodné," uvedl. Podle něho lze mezi oběma budovami vybudovat spojovací koridory.
    Premiér Mirek Topolánek dodal, že depozitáře, sklady a další pracoviště Národního muzea jsou nyní rozmístěny na dalších deseti místech Prahy. "Toto řešení se ukazuje jako moderní, urbanisticky přijatelné i vzhledem k podzemnímu propojení obou budov, a v jiných světových metropolích běžné," uvedl.
    Podle náměstka ředitele NM Karla Ksandra je koncepce založena na tom, že by historická budova v budoucnu zůstala expozici českých dějin a přírody, zatímco nový objekt by byl určen k  prezentaci světových sbírek NM.
    "Někdejší budovu Federálního shromáždění bychom nejprve využili pro dočasné expozice v době rekonstrukce historické budovy NM a zároveň pro zázemí odborných pracovníků. Vzhledem k tomu, že jde zhruba o 3000 metrů čtverečních výstavních ploch, tak bychom tu rádi prezentovali nejcennější části sbírek. Po rekonstrukci by nová budova sloužila k  prezentaci sbírek ve světovém kontextu," řekl dnes Ksandr ČTK. Jde například o  asijskou sbírku Náprstkova muzea či předměty z osobního majetku mexického císaře Maxmiliána. Podle Ksandra má muzeum i v současné době řadu nevyhovujících depozitářů.
    Myšlenka obě budovy v budoucnu propojit není nereálná, i  když už v zárodku je nutno podle něj odmítnout spojující most. "Mělo by jít o  podzemní tunel, ovšem musí to umožnit stav sítí a zařízení pod spodní částí Vinohradské třídy. Jsou tu dvě trasy metra, je tu stoka 'K' a další technologické rozvody," dodal Ksandr.
    Vyklízení historické budovy v  souvislosti s rekonstrukcí by mělo začít napřesrok a skončit v roce 2010. Pak bude objekt předán stavební firmě. S otevřením počítají plány v letech 2014/2015.
0 komentářů
přidat komentář

Související články