Ministerstvo i památkáři souhlasí s přemístěním mostu v Krumlově

Vložil
ČTK
09.04.2008 18:20
Český Krumlov

Český Krumlov - Ministerstvo kultury i památkáři souhlasí s  přemístěním historického mostu přes řeku Polečnici v Českém Krumlově, který brání protipovodňovým opatřením. Dohodli se na tom dnes s českokrumlovským starostou v Praze, zatím ale neurčili, kam se tato kulturní památka přestěhuje. ČTK to řekl ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec.
    "Ministerstvo dnes přijalo záměr, že se památka přemístí. Zopakoval jsem naše výhrady, že bychom raději most nechali na místě, ale vzhledem k protipovodňovým opatřením s přemístěním také souhlasíme. Nyní budeme hledat vhodnou lokalitu," uvedl.
    Město nyní může začít připravovat práce a získat na ně dotaci. Polečnice se často vylévá z břehů a zaplavuje centrum. Povodí Vltavy chce proto letos zahájit úpravy celého jejího koryta za 88,5 milionu korun. Koryto nyní pojme tříletou až desetiletou vodu. Po rozšíření, prohrábce dna a rekonstrukci ochranných zdí ochrání město až před stoletou vodou.
    Most z roku 1768 prohlásilo ministerstvo kultury na žádost místních památkářů za kulturní památku. Město pak rozhodnutí ministerstva napadlo u soudu, o dalším osudu této žaloby rozhodnou zastupitelé koncem dubna.
    Vhodným místem pro přestěhování mostu je podle návrhu radnice část Jelení zahrady, kde byl počátkem 17. století zámecký rybník a pak zahrádky, nyní je tam v plánu nový městský park. Národní památkový ústav však s touto lokalitou nesouhlasí, protože památka by tam postrádala návaznost na okolí. Most by podle památkářů měl vést odněkud někam, nikoli stát někde jenom jako torzo.
    "Za přijatelné považujeme dvě varianty nového umístění, které by částečně zachovávaly vazbu na historickou komunikaci, k níž most náleží. První je přemístění mostu do blízkého sportovně rekreačního areálu, další vhodná lokalita se nachází u odbočky na Chvalšiny v blízkosti Petráškova Dvora," uvedl Vlastislav Ouroda z Národního památkového ústavu.
0 komentářů
přidat komentář