Mikulčice: Stavba archeolog. základny zatím v nedohlednu

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
04.04.2008 19:40
Praha

Mikulčice (Hodonínsko) - Archeologové z Mikulčic na Hodonínsku, jejichž základnu loni v září zničil požár, pracují stále v provizoriu. V nejbližší době se přitom situace patrně nezlepší. Problém není s nedostatkem peněz na stavbu nového objektu. Projekt blokují vleklá jednání o podobě archeologické základny. Stavba přijde na asi 25 milionů korun.

    "Pořád žijeme v provizoriu. Nemáme depozitář a schází nám také laboratoře. Situace je dost nepříjemná. Co nejdříve bychom proto potřebovali začít s výstavbou základny," řekl dnes ČTK vedoucí týmu mikulčických archeologů Lumír Pavlíček.
    Dokumenty s návrhem na zahájení stavby budovy byly podány úřadům před čtyřmi měsíci. Jedná o nich Jihomoravský kraj a ministerstvo kultury. Další setkání se uskuteční příští týden.
    Dosud nejsou vyřešeny otázky spojené s tím, v jakém rozsahu by se měla základna obnovit. Jedná se i o podobě objektu, jenž by měl ležet, podobně jako ten původní, v centru archeologického naleziště ležícího na někdejším velkomoravském hradišti Valy.
    Jihomoravský kraj i ministerstvo mají s touto lokalitou velké plány. Mikulčice se svými vykopávkami a nedaleké slovenské Kopčany s nejstarším kostelem ve střední Evropě by měly v budoucnu utvořit archeopark Mikulčice-Kopčany. Nyní se jedná o zápisu této lokality na seznam světových památek UNESCO. Zda dopadnou pro oblast úspěšně bude známo v roce 2009.
    Otázkou zůstává například to, zda by vůbec měla být základna součástí areálu. "Jsme pevně přesvědčeni o tom, že věda musí být propojena s expozicemi tak, jak je tomu v Mikulčicích. Je to prospěšné pro obě strany," uvedl Pavlíček. Kdy by mohla být jednání o projektu uzavřena, si netroufl odhadnout.
    Základna archeologů vyhořela loni kvůli technické závadě. V objektu zahynul noční strážce. Vědci přišli o dokumentaci a některé cenné předměty. V Mikulčicích bádají přes půl století. Potřebují depozitář pro nálezy s archivem, dále nové kanceláře a nezbytností jsou i laboratoře ke zkoumání objevených artefaktů.
    Mikulčické hradiště Valy bylo v devátém století jedním z důležitých center Velkomoravské říše. Památku tvoří vlastní hradiště s předhradími a přilehlou sídelní aglomerací. Hlavní hrad se zvedá téměř sedm metrů nad okolní terén. Podle některých pramenů v něm působili i věrozvěstové Cyril a Metoděj. Výsledek dosavadních výzkumů prezentuje stálá expozice v archeologickém areálu nazvaná Slovanské hradiště Mikulčice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články