MfD: Tým, který s Kaplickým pracoval na chobotnici, dostal výpověď

Vložil
ČTK
16.02.2009 09:55
Praha

Praha - Jediné dva architekty, kteří pracovali na projektu nové Národní knihovny na Letné s nedávno zesnulým architektem Janem Kaplickým, v minulých dnech údajně propustila jeho bývalá manželka Amanda Leveteová. Informovala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Do Kaplického smrti vlastnila Leveteová polovinu Future Systems, nyní má však rozhodující většinu - spravuje i podíl, který po otci zdědí třináctiletý Josef Kaplicky, píše MfD.

    Leveteová v Kaplického projektech pokračovat nechce, vznikly poté, co se bývalí partneři rozešli i profesně, uvádí MfD. "Proto oslovila klienty, kterým projekty patřily, a nabídla jim je. Dokumentaci k Národní knihovně však nemá kdo převzít. Stát ani pražský magistrát o stavbu nemají zájem," napsal deník. Podle listu se tak rozplývají i naděje příznivců nové Národní knihovny, že by stavba podobná chobotnici mohla v Praze přece jen vzniknout.
    Architekti Georg Roetzl a Janis Teer dostali podle MfD výpověď s tím, že už pro ně není práce. Z týmu, který chystal chobotnici, nikdo nezbyl, píše list. "Amanda vyhodila každého, kdo pro Jana pracoval," řekl MfD Roetzl.
    Kaplický se s Leveteovou loni dohodl na rozdělení firmy - architekt si odnesl jméno Future Systems, Leveteové zůstanou kanceláře. Každý z nich si údajně nechá projekty, na kterých nezávisle na sobě pracovali. Značka Future Systems tak sice patří vdově po architektovi Elišce, ale architekti, kteří ji tvořili, jsou podle MfD na volné noze. "Udělám cokoliv pro Janův odkaz," řekl MfD Roetzl.
    "Jednou z možností, jak by se to Roetzlovi mohlo splnit, je, že by vzniklo pokračování Future Systems, ale bez Kaplického," píše deník. Podle vdovy po Kasplickém už se dokonce ví, kdo by kancelář vedl, ale zatím to nelze zveřejnit.
    Kaplický se svým týmem Future Systems zvítězil v březnu 2007 v mezinárodní architektonické soutěži na návrh nové budovy Národní knihovny. Návrh zkritizoval prezident Václav Klaus a následně se od ní odvrátili i pražští politici v čele s primátorem Pavlem Bémem a posléze i ministr kultury Václav Jehlička.
    Na počátku února se v Praze konala manifestace na podporu nové Národní knihovny podle Kaplického návrhu. Svolala ji občanská iniciativa Demokracie staví.
    Kaplický, který byl široké veřejnosti v Česku znám právě především díky návrhu nové budovy Národní knihovny, zemřel ve středu 14. ledna.
14 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
to : Už se dokonce ví......
mirda
16.02.09 03:39
ad mirda
mjk
17.02.09 02:36
po "mjk"
petr jehlík
17.02.09 10:26
zobrazit všechny komentáře

Související články