MF chce zachovat nižší DPH pro stavbu všech bytů a domů

Vložil
ČTK
05.12.2006 16:20
České Budějovice

Praha/Brusel - Ministerstvo financí vládě navrhne, aby výstavba všech domů a bytů byla i nadále zařazena v nižší, pětiprocentní sazbě DPH. ČTK to dnes řekl vedoucí tiskového oddělení úřadu Robert Lukášek. MF tak odmítlo dřívější návrh, aby pro výstavbu bytů větších než 90 metrů čtverečních podlahové plochy a domů nad 150 metrů čtverečních byla od roku 2008 uplatněna 19procentní sazba DPH.

    "Stanovení určitých limitů by vedlo k jejich obcházení, nehledě k tomu, že nových bytů či domů překračujících dříve navrhovanou hranici se staví málo," uvedl Lukášek. Materiál MF by měl být zařazen do středečního programu jednání kabinetu.
    Pojem sociální bydlení, tedy do jaké plochy se na výstavbu vztahuje nižší DPH, si Česko podle evropských nařízení může stanovit v podstatě samo. Evropský komisař Lászlo Kovács letos v lednu uvedl, že definice sociálního bydlení je výhradně záležitostí národní vlády, rozhodnutí není potřeba nijak notifikovat a Evropská komise do ní nemůže nijak zasahovat. Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič minulý týden ale prohlásil, že tento návrh může být obtížné u komise prosadit. Pomoci při jednání by mohl očekávaný společný postup s Maďarskem, Polskem a Slovenskem, které jsou v podobné situaci.
    Podle zdroje ČTK z Evropské komise ale Česko větší problémy při uplatňování snížené sazby DPH na bydlení v  Bruselu nečekají. Nařízení o snížené dani z přidané hodnoty totiž dávají členským státům velkou volnost a pojem sociální bydlení si mohou definovat sami. Nedá se očekávat ani zásah EK. Je pouze možné, že české ministerstvo bude tento krok se zástupci komise pouze konzultovat. Konečné rozhodnutí ale zůstává na českém státu.
    Rozhodnutí ministerstva vítají realitní společnosti. "Je naprosto férové, tuzemský trh s realitami ještě zdaleka není srovnatelný se státy západní Evropy, a to nejen co do počtu bytů, ale hlavně v kvalitě. Vyšší zdanění by Česku bránilo tuto kvalitu dohánět," uvedl Arnošt Hejduk ze společnosti Rooney & Bennett, která je nezávislým expertem na trh s  nemovitostmi. Navrhuje dokonce, aby se vláda pokusila prosadit na výstavbu nového bydlení nulovou sazbu, podobně jako je tomu například ve Velké Británii.
    "V Lucembursku, což je nejbohatší evropská země, tato sazba činí pouze tři procenta. Lidem v Česku, kteří mají problémy s bydlením, by to otevřelo jistou cestu," upozornil Hejduk. Podle něj se současná nejistota na trhu zatím příliš neprojevuje, někteří potenciální kupci se ale své investice snaží urychlovat.
    "Pokud se současný návrh podaří prosadit, nedojde k  očekávanému zpomalení výstavby v roce 2008. Také by se mohla oslabit současná uměle vytvořená poptávka vyplývající z nejistoty a růst by mohl být lineární," konstatoval ředitel společnosti Lexxus Jakub Sedmihradský.
    Do konce roku 2007 je v tuzemsku možné plošné uplatnění snížené sazby DPH pro bytovou výstavbu na základě výjimky, která byla Česku udělena v přístupové smlouvě. Z evropské směrnice ale vyplývá možnost i dalšího uplatnění snížené sazby daně u dodávek, výstavby a přestavby staveb, které jsou součástí sociální politiky státu. MF proto připravuje návrh novely zákona o DPH, na jehož základě by se uplatnila snížená sazba daně u dodání staveb pro bydlení podle sociální politiky státu, a to včetně stavebních a montážních prací, konstrukcí, materiálů, strojů a zařízení, které se do nich jako jejich součást zabudují nebo zamontují.
0 komentářů
přidat komentář