Městští radní schválili novou sochu pro "brněnský Slavín"

Vložil
ČTK
01.09.2010 21:35
Brno

Brno - V centru nového "brněnského Slavína" by měla stát abstraktní socha, v níž lze spatřit vzlet anděla. Sochař Václav Fiala s tímto návrhem vyhrál výtvarnou soutěž, jíž vyhlásila radnice. Výsledky včera potvrdili radní, zveřejnil v tiskové zprávě mluvčí magistrátu Pavel Žára. Socha má stát v  centru druhého čestného pohřebiště na Ústředním hřbitově.
    První čestné pohřebiště, kde jsou uloženy například ostatky skladatele Leoše Janáčka, vědce Johanna Gregora Mendela, speleologa Karla Absolona i dirigenta Gustava Broma, je plné. Nové vzniká vedle rozptylové loučky. Podle primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) je tam obsazených prvních několik hrobů. V budoucnu mají tvořit kruh se sochou uprostřed.
    Porota ocenila, že Fialův návrh nenavazuje na symboliku žádného náboženství. "Aby v pietním prostoru mohli být pohřbíváni vyznavači jiné víry, případně lidé bez vyznání," uvedl Žára. Sochu navrhl autor vytvořit ze žuly či podobného materiálu. Základnu monumentu mají doprovázet verše Jana Skácela, autora spjatého s Brnem. Úryvky z jeho básní zdobí už kašnu na náměstí Svobody.
    V soutěži se sešlo 30 návrhů. Druhý mezi umělci skončil Róbert Palúch. Jeho návrh měl podobu balvanu, z jehož čelní a zadní strany téměř neznatelně vystupuje lidská postava, jakoby uvězněná v  tvaru. "Umělec měl na mysli symbol lidské společnosti budované generacemi a jejich zkušenostmi, kde každý lidský osud má své nezastupitelné místo," ocitoval Žára z textu doprovázejícího návrh.
    Na třetím místě skončil sochař Ladislav Sorokáč. Zvolil Pietu, kterou však podle porotců pojal novým způsobem. Ve svém návrhu pracoval s paprsky světla i vodními efekty, které v díle měly vznikat vlivem deště a vysychání.
    Nová socha pro Ústřední hřbitov má být součástí projektu Sochy pro Brno, který měl městu přinést za deset let deset soch jeho výrazných osobností. Záměr se v posledních letech proměnil a vedle velikánů nějak spjatých s městem, jako jsou Wolfgang Amadeus Mozart a Thomas Alva Edison, se mají ve městě objevit i sochy upomínající na ctnosti či ideje. Před Nejvyšším správním soudem se tak má brzy odhalovat socha spravedlnosti.

0 komentářů
přidat komentář

Související články