Mendlova univerzita staví v Brně-Černých Polích dva nové pavilony

Vložil
ČTK
29.06.2011 22:00
Pavilon "Q" MZLU (Atelier Chlup, 2004)
Brno 28. června - Mendelova univerzita začala ve svém areálu v Brně-Černých Polích stavět dvě nové budovy. Celkové náklady činí 619 milionů korun, většinu peněz poskytla Evropská unie. Škola už v místě stavby zdemolovala čtyři starší objekty. Teď stavebníci připravují například zemní vrty pro tepelná čerpadla. Šest desítek vrtů povede až do stometrové hloubky a umožní vytápění obou nových objektů z obnovitelných zdrojů, oznámila univerzita v tiskové zprávě.
    Rozhodnutí o poskytnutí dotace podepsal ministr školství Josef Dobeš (VV) už letos v únoru. Dnes na staveništi představitelé školy slavnostně poklepali základní kámen. Oba pavilony budou v provozu zřejmě v druhé polovině roku 2013.
    Nové vícepatrové budovy vyrostou mezi Drobného a Erbenovou ulicí v sousedství nejmodernější stavby v kampusu univerzity - pavilonu Q s knihovnou, archivem a učebnami. Navrhl je stejný architektonický tým. V nových budovách se usídlí například ústav, jehož oblastí zájmu je rybářství. K výzkumu a výuce potřebuje akvária, nádrže a složité zázemí pro filtraci vody. Škola v budovách umístí také pitevnu, stáj a další prostory, které využije ústav morfologie, fyziologie a genetiky zvířat.
    "Nové prostory nahradí stávající, které již nevyhovují současným požadavkům na výuku, vědu a výzkum jak svoji velikostí, tak technickým vybavením," uvedl prorektor Miroslav Havlíček. Univerzita podle něj získá více než 11.000 metrů čtverečních pro výuku a výzkum.
    Kromě demolice starých budov již stavebníci stačili provést základní zemní práce na staveništi. Našli při tom zbytky betonových konstrukcí krytu civilní obrany z 50. let minulého století a pozůstatky z druhé světové války. Nyní pracují na pilotáži stavby. Železobetonové piloty dosahují až do hloubky 23 metrů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články