Masarykova jezdecká socha bude v Lánech odhalena 6. března

Vložil
ČTK
24.10.2009 14:15
Francie

Paříž

Lány (Kladensko) - Jezdecká socha prvního československého prezidenta, která má stát před muzeem T. G. Masaryka v Lánech, bude slavnostně odhalena 6. března. V současnosti ještě pokračuje veřejná sbírka na pořízení sochy, zbývá vybrat asi 290.000 korun. ČTK to řekl ředitel Muzea T. G. Masaryka František Povolný.
    Na díle v mírně nadživotní velikosti nyní pracuje sochař Petr Novák z Jaroměře na Náchodsku, náklady představují přes 2,3 milionu korun. Na podstavci sochy budou uvedeni přispěvovatelé a v jeho vnitřku uloženy veškeré dokumenty týkající se vzniku díla. Socha má být odhalena při příležitosti 160 let od Masarykova narození.
    Největší částkou, dvěma miliony korun, zatím do veřejné sbírky přispěl Středočeský kraj. Jedním z  posledním přispěvovatelů je město Rakovník. Radní se tento týden usnesli, že město výrobu sochy podpoří částkou 5000 korun. Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) připomněl, že v Rakovníku má muzeum T. G. Masaryka sídlo, je tu památník prvního československého prezidenta a jeho jméno má v názvu i rakovnická nemocnice. "Víme, že Masaryk Rakovník i několikrát navštívil," dodal starosta. Zhotovení sochy již podpořily i další radnice, například Stochov nebo přímo obec Lány.
    Nápad odhalit v Lánech sochu prvního československého prezidenta vznikl již před lety. Několik pokusů místních vzdát tímto způsobem hold hlavě státu ale skončilo neúspěchem.
    Masaryk byl v letech 1918 až 1935 prvním prezidentem Československa, na jehož vzniku se podílel spolu se svým nástupcem Edvardem Benešem a Slovákem Milanem Rastislavem Štefánikem. Úřad hlavy státu zastával nejdéle ze všech prezidentů, kteří stáli v čele Československa a České republiky.
    Masaryk na lánském zámku zemřel 14. září 1937 ve věku 87 let. Bylo to skoro dva roky poté, co na prezidentský úřad ze zdravotních důvodů abdikoval. Lánský hřbitov je i místem posledního odpočinku jeho manželky Charlotty, syna Jana a dcery Alice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články