Malování na Nuselský most v Praze se zatím odkládá

Vložil
ČTK
30.08.2012 18:10
Praha

Praha - Plánované malování pouličních umělců na pilíře pražského Nuselského mostu se zatím odsouvá. ČTK to dnes řekli pořadatelé akce, při níž mělo část konstrukce výtvarně pojednat šest českých a dva zahraniční výtvarníci. Proti akci, která měla začít už v pátek, ale protestují například památkáři nebo poslední žijící autor návrhu mostu Stanislav Hubička. Pořadatelé ale dlouho plánovanou akci nechtějí vzdát a chtějí i s architektem jednat o tom, jak na most malovat a přitom jej nepoškodit.

    Proti akci podporované městem vznikla i petice, jíž podepsalo několik stovek lidí. Akce by se navíc měla konat v místě, které patří do městské památkové zóny, kde je potřeba povolení. Povolení pražských památkářů ale podle Národního památkového ústavu (NPÚ) dosud nebylo vydáno.
    Podle NPÚ by se jednalo o invazivní zásah do pražské památkové zóny i samotné stavby. "Barva může penetrovat do povrchu betonu a její následné odstranění může být neproveditelné, nebo proveditelné pouze za cenu poškození povrchu pilířů, vysokých nákladů, případně zátěže životního prostředí," sdělila ČTK ve středu mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.
    Pořadatelům i městu zaslal architekt Hubička dopis, ve kterém s plánovaným výtvarným pojednáním pilířů nesouhlasí. Navrhuje, aby se díla provedla formou dočasné a snímatelné výzdoby, například na plachty, které by se zavěsily a vypnuly na konstrukci mostu.
    Organizátoři ale věří, že se s architektem dohodnou. Do původního stavu by měl být most uveden například při jeho rekonstrukci, která se plánuje.
    Sprejeři do Prahy přijíždějí na pozvání společnosti Taktum, která akci s názvem Nuselák aka Graffiti bridge organizuje. Na počátku října na ni naváže mezinárodní výstava graffiti a street artu Městem posedlí v Městské knihovně, jíž se zúčastní také autoři z Nuselského mostu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články