Majitelé otevírají Winternitzovu vilu veřejnosti nastálo

Winternitzova vila od Adolfa Loose a Karla Lhoty na pražském Smíchově se od 25. dubna 2017 trvale otevře veřejnosti jako galerie.

Vložil
Tisková zpráva
17.04.2017 23:20
Praha - Winternitzova vila slavného architekta Adolfa Loose a Karla Lhoty se díky velkému zájmu veřejnosti od 25. dubna 2017 trvale otevře jako galerie. Je možné ji navštívit vždy od neděle do středy mezi 12. a 18. hodinou. Návštěvníci si mohou nejen v klidu prohlédnout dílo Adolfa Loose, ale i aktuální výstavu. Kromě toho se také dozvědí, jaký osud vilu provázel od třicátých let.

Smíchovská vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Za architekty si zvolil Adolfa Loose a Karla Lhotu. Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond). Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997. Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze Jenny Winternitzová a dcera Suzana, které však již vilu nikdy nespatřily. Potomci  se o vile dozvěděli až v roce 1991 při přípravě restitucí.

"Nově zřízená galerie se bude zaměřovat na výstavy spojené s moderní architekturou. Ve volných termínech bychom rádi dali také prostor mladým umělcům, jejichž umění bude se stavbou v souladu a světový význam stavby tak pomůže v poznávání nových uměleckých talentů. Jedno patro bude věnováno historii rodiny a vily a umožní tak připomenout lidem historické souvislosti, které se se stavbou pojí. Hlavně připomene tragédii holocaustu a těžké osudy původních majitelů", plánuje pravnuk Josefa Winternitze David Cysař.

V současné chvíli je ve vile výstava, která byla ke zhlédnutí také v únoru v rámci akce Ve vile. Vystavuje zde okolo deseti autorů napříč žánry. V prostorách jsou rozmístěny sochy, obrazy,  fotografie, jde většinou o díla současných tvůrců například Michala Cimaly, Denisy Grimmové, nebo Pavla Smolíka a dalších. Třicátá léta reprezentuje sochařka Hana Wichterlová.

"Vilu se budeme snažit provozovat také jako živý prostor, který má nabídnout návštěvníkům komplexní zážitek z architektury. Plánujeme proto bohatý doprovodný program plný divadel, přednášek, ale třeba i tematickou tančírnu ve stylu 30. let. Třetí typ aktivit je více praktický. Aby se galerie uživila, bude možné si ji pronajmout na soukromé akce, večírky, natáčení či svatby. Zcela zásadní pro nás v tomto kontextu ale bude, aby vše bylo v souladu s duchem vily", zdůrazňuje David Cysař.

Otevřením další Loosovi realizace veřejnosti se Česká republika stává jedinečnou turistickou destinací nejen milovníků moderní architektury. "Ohlas zahraničních hostů, ale i domácího publika (v únoru navštívilo vilu přes 5 tis. návštěvníků) je významný a byl také důležitým faktorem, proč jsme se jako majitelé rozhodli otevřít tento objekt veřejnosti a ustoupili jsme od dlouhodobých pronájmů firmám, jak tomu bylo doposud." říká David Cysař.

Prohlédnout si smíchovskou Winternitzovu vilu  a výstavu v ulici Na Cihlářce bude možné mezi 12. a 18. hodinou vždy od neděle do středy. Vstupné je 180 Kč. Slevy jsou pro studenty, seniory i rodiny. Vstup je bez registrace pouze s tištěným průvodcem. Návštěvník tak ve vile může strávit libovolně dlouhý čas.

Více informací o galerii  a doprovodných programech naleznete zde: www.loosovavila.cz a https://www.facebook.com/WinternitzovaVila
PR kontakt: Kristina Cysařová, loosovavila@gmail.com, +420 776 711 382  
Adresa Winternitzovi vily: Na Cihlářce 10, Praha 5
Vstup: Neděle, pondělí, úterý, středa - 12:00 - 18:00.
Vstupné: Základní 180 Kč, snížené (studenti a senioři) 100 Kč a rodinné 400 Kč
Vstup je bez registrace.



Historie vily

Vilu nechal postavit u Adolfa Loose a Karla Lhoty v roce 1931 pražský právník JUDr. Josef Winternitz jako rodinnou vilu pro svoji manželku Jenny Winternitzovou, dceru Suzanu a syna Petra.  Jedná se o jednu z posledních Loosových zakázek a má hodně shodných prvků s Müllerovou vilou, mimo jiné i způsob členění (tzv. raumplan), který byl pro Loose obecně charakteristický. Stavba vily včetně všech příprav, plánů a povolení trvala jeden rok a 9. září 1932 bylo vydáno "Povolení k užívání stavby". Rodina vilu obývala do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond).  Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997. Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Jenny Winternitzová a dcera Suzana koncentrační tábor přežily a po válce se vrátily zpět do Prahy, ale do jejich rodinné vily se už nikdy nedostaly. Jejich nárok na vrácení vily sice Československý stát uznal a obnovil vlastnické právo pro JUDr. Josefa Winternitze, ale uvalil na dědičky daň dědickou a milionářskou. Navrácení vily bylo podmíněno splněním těchto platebních podmínek a bylo zatíženo exekucí. Vzhledem k tomu, že Jenny a Suzana neměly žádného majetku ani příjmů a nebyly schopné tyto podmínky splnit, nabídly Československému státu darování vily a ostatních nemovitostí na oplátku za zrušení exekucí a dalších pohledávek, které bojem o navrácení majetku vznikly. Darovací dopis ukončila Jenny Winternitzová zvoláním "Míru zdar". Již se nikdy do vily nepodívaly ani o ní v rodině nemluvily. Zbytek rodiny se o vile dozvěděl až v roce 1991 při přípravě restitucí. Ani Jenny ani Suzana se vrácení vily nedočkaly. Vilu se rodině podařilo zrekonstruovat jen díky nezměrné energii a práci vnuka JUDr. Josefa Winternitze Ing. Stanislava Cysaře, který zemřel v roce 2016.
0 komentářů
přidat komentář

Související články