Magistrát pohrozil Praze 5: Opravte Buďánka, nebo vám je vezmeme

Vložil
ČTK
13.05.2014 22:50
Praha

Praha - Vedení hlavního města dalo radnici Prahy 5 ultimátum na rekonstrukci osady Buďánka. Radní se dnes usnesli, že městská část má 60 dnů na odstranění nedostatků v rámci postupu při opravě bývalé dělnické kolonie. Pokud to Praha 5 neudělá, magistrát jí svěřenou osadu odejme a bude se o ni starat sám. Pražští radní se zároveň usnesli, že Praha 5 v minulosti zanedbala péči o Buďánka. ČTK to zjistila z materiálu, který schválili pražští radní.
    O osadu se vedení hlavního města začalo zajímat již letos v únoru, kdy vyzvalo Prahu 5 k předložení veškerých dokumentů vztahujících se k rekonstrukci bývalé dělnické kolonie. Důvodem je špatný stav, v kterém se osada již roky nachází. Buďánka patří hlavnímu městu, ale od 90. let ji má svěřenu ve správě radnice Prahy 5.
    Městská část již na magistrát zaslala dopis, v kterém vysvětluje svůj postup a chystané opravy. Opravu dnes rovněž schválili radní Prahy 5. Již v prosinci 2013 vypověděla předběžnou smlouvu s firmou Geosan, která tu měla stavět.
    Nyní má v plánu vybudovat z Buďánek kulturní centrum. Zchátralé domy mají být opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených chce městská část postavit nové ve stejném půdorysu i objemu - nebudou tu ale kopie těch původních. "Jako první proběhne průzkum všech objektů statikem. Následně počítáme s geodetickým zaměřením, geologickým průzkumem a stavebně-technickým a stavebně-historickým průzkumem. Prvním domem, který se dočká rekonstrukce, by měl být objekt bývalé mlékárny bez čísla popisného," uvedl radní Prahy 5 Jiří Vejmelka.
    Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 za vlády kontroverzního exstarosty Milana Jančíka nechala Praha 5 polovinu domů zbourat. Buďánka je původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články