Magistrát chystá encyklopedii o Praze za desetimiliony

Vložil
ČTK
25.11.2009 23:15
Praha

Nebude to web, ale úložiště dat.
Praha - Pražský magistrát chystá multimediální encyklopedii o Praze. Bude součástí rozsáhlého projektu nazvaného Praha v informačním věku, který bude stát asi 160 milionů korun. Obsahovat bude veškeré stavební plány domů z pražské památkové rezervace, historické údaje o budovách, ale také informace užitečné pro turisty. ČTK to dnes řekl radní pro kulturu a cestovní ruch Milan Richter (ODS).
    Radní odmítl informace, které se v posledních dnech objevily v médiích. "Nejedná se pouze o webové stránky. Bude to obrovská databáze informací. Nebude to web, ale úložiště dat," zdůraznil Richter. Získaná data podle něj budou v budoucnu využita například do kapesních počítačů PDA nebo telefonů, které si budou půjčovat zahraniční turisté.
    "V budoucnu bude projekt výdělečný," dodal radní. Turisté budou podle něj platit za výpůjčku, finance by magistrát měl získat i z reklam hotelů a restaurací, jejichž databázi by systém také mohl obsahovat.
    Podle Pražského deníku je projekt předražený. Odborník na komunikační technologie deníku řekl, že pokud by měla firma sama zajišťovat potřebná data, stálo by ji to asi 45 milionů korun. Jeden zaměstnanec s kanceláří a počítačem stojí podle experta milion korun. Cenu 160 milionů proto považuje za předraženou.
    S tím ale Richter nesouhlasí. Potřebná data podle něj budou sbírat desítky až stovky lidí, kteří je budou muset získávat z archivu. V první fázi má projekt zachytit veškerou historii domů z památkové rezervace, později by se měl rozšířit na další části Prahy. "Budou to informace pro architekty, památkáře, pro studenty," je přesvědčen radní.
    Magistrát již podle Richtera vyhlásil výběrové řízení, systém by se měl spustit během dvou let.
    Částečně podobný projekt nedávno představila společnost Digital Urban Legends, která vytvořila elektronického průvodce, který má turisty provádět po pražských památkách. Návštěvníci Prahy si za pomocí kapesního počítače mohou naplánovat například trasu po barokních památkách, vyhledat historické souvislosti se zajímavými objekty nebo přečíst pověsti. Magistrátní projekt je ale výrazně ambicióznější.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Encyklopedie? Kdeže!
Kateřina Bečková
27.11.09 08:40
zobrazit všechny komentáře

Související články