Vložil
ČTK
20.03.2009 17:10
Velká Británie

Londýn


zpět na článek
54 komentářů
výstava proher a neúspěchů
Petr
| 20.03.09 10:43
Kaplický nikdy nic víc nepostavil než právě zmiňovaný obchodní dům Selfridges v Birminghamu (vyhodnocený jako nejhnusnější stavba v Anglii), tribunu pro novináře na kriketovém stadionu v Londýně (předražený Šumperák) či plovoucí most v londýnské čtvrti Canary Wharf. K tomu se dá ještě přičíst jeden domek v Čechách tvaru kostky a to je vše.
Prosba
Daniel John
| 20.03.09 11:20
Nemohla by se pro podobné, neustále se opakující bláboly vyčlenit nějaká samostatná sekce?
Petre!
Martinibejby
| 21.03.09 12:01
Petre, uz sem nepiste...
kaplický
mjk
| 21.03.09 09:15
Čas nakonec prověřil, že Kaplický kreslil jen nerealizovatelné předražené fantasmagorie nemající s architekturou nic společného. Zběsilá zuřivost jeho nekritických obdivovatelů na tom nic nezmění.
to Petr a mjk
David Teplý
| 21.03.09 10:58
Petr a mjk nic víc než blábolit v diskuzních fórech nedokázali. Jejich česká malost budiž jejich osudem. Já děkuji nejen za ty nerealizované stavby, které jsou inspirací pro desítky dalších, ale i za ty realizovatelné, protože budí diskuzi a přitahují i lidií mimo architekturu.
2 david teply
jizi
| 21.03.09 01:36
ja nejssem zadny velky vlastenec, ale souslovi jako typicka ceska malost apod. me pekne stvou. malost nema s narodnosti nic spolecneho a jestli si to myslite, tak mate hodne podobny komplex jako maji panove Petr a mjk z kaplickeho.
ad David Teplý
jirka
| 21.03.09 04:24
Já děkuji hlavně za ty Kaplického nerealizované stavby, které naštěstí nezaplevelily náš svět. Těch pár hrůz, hlavně obchodní dům Selfridges v Birminghamu, budou brzo zbourány.
A hlavně pane Teplý, když s někým nesouhlasíte, tak ho nemusíte hned urážet. Urážky typu "česká malost" jsou ubohé a když je dáte uměle do kontrastu např. "argentinská hloupost", tak to právě nakonec právě vás hodně charakterizuje.
pan kaplický
hk
| 21.03.09 04:51
pan kaplický byl především demagog, zaměřený na zmatené rozpoložení adolescentů. proto má uhranuté příznivce především z řad studentů a dospělých se syndromem "odrostlých květinových dětí".
2jizi mjk a spol
yann.kuto
| 21.03.09 04:38
typicka ceska malost a ubohost je bohuzel pravda pravdouci na kterou clovek prijde az po tom co pozna kulturu jinych zemi...jen prosta zavist tech co nikdy nic nedokazali a jen nadavali vecer u piva v hospode...
ad yann.kuto
jirka
| 21.03.09 08:00
Nejlépe by tedy ve vašem případě bylo odtáhnout za těmi tolik obdivovanými cizáky. Sbohem a už se nevracej.
Úroveň diskuze
Jan Turina
| 21.03.09 08:13
Diskuzi pod řadou článků na Archiwebu shledávám bohužel poněkud ubohou. Čekal bych, že lidé čtoucí články na tomto webu se budou vyjadřovat na vyšší úrovni.
Co se Kaplického týče, nepatřím mezi jeho obdivovatele. Například návrh NK mě nijak zvlášť neoslovil, ale Selfridges a tribuna v Londýně jsou podle mne zdařené a zajímavé projekty. Za zmínku z Kaplického práce stojí i jeho výzkumné projekty, například Green Building, ne nadarmo se jeho ateliér jmenoval Future Systems. A výstavu si určitě zaslouží.
za hranicemi muj vzor, forever
karel
| 21.03.09 09:31
s malosti a velikosti jsme na tom stejne jak kazdy druhy narod, verte neverte, a ti nasi chlapi v hospode maji plno jinych vlastnosti, ktere nema zase ten vas zahranicni velikan.. a naopak.. budte rad, ze za ty hranice muzete, rozhlizejte se tam a cerpejte z toho, pac kdyz si to po sobe prectete, jen jste definoval sam sebe a ani to nema s cesstvim moc co delat, malost a blbost je nadnarodni.. stejne jako velikost.. a u nas stejne jak jinde je od kazdyho dost
re
Tomáš Fejkl
| 22.03.09 09:47
Lidi, baví Vás to neustále plivat na památku Jana Kaplického. Hodně lidí ho obdivovalo, takže si výstavu určitě zaslouží. Pokud si myslíte že ne, tak jste na omylu, protože neustále vystavovat normalizační hrnky nejde, musí se vystavit něco nového. Berete to tak, že před 140 lety vystavovali impresionisté a taky měli kupu odpůrců. A teď by každý chtěl jejich obraz, někdo by si ho nechal, jinej by ho prodal.
ad Tomáš Fejkl
Karel
| 22.03.09 12:19
Arogantní narcis a naprostý neuměl Kaplický si žádnou památku nezaslouží. Předvedl se pouze zmanipulovanou pseudosoutěží, kterou dodnes vyšetřuje policie. Obdivuje ho jen pár nekritických pravdoláskovců.
Karlovi
Ondřej Ševčík
| 22.03.09 02:29
Hmmm... "naprostý neuměl" Future Systems se prezentoval pouze svou prací. Tak proč se o nich vůbec mluvilo? Proč byla a je tato značka tak známá ve světě architektury, když ti lidé nic neumí. Proč získyli v roce 1999 Stirlingovu cenu? Když nic neuměli. Proč je Richard Rogers označil pro svou osobu za velmi inspirativní... když nic zajímavého neuměli. Nejspíš architektuře rozumíte víc než on. ...a jak že se jmenujete dál, Karle. Budu si muset vaše jméno pamatovat. Jednou bude ve světě architektury vaše jméno pojem.
hysterie
Vích
| 22.03.09 07:28
Sleduji půběžně tu hysterii okolo blobu a jen nechápavě kroutím hlavou. Soutěž je zapomenuta, Ježek odvolaný, Kaplický po smrti, jeho ateliér rozpuštěný. A tady ! stále třeští nějaká zběsilost, když si v Londýně muzeum dovolí udělat FS vzpomínkovou výstavu. Neměly by se snad raději ty knihy, co napsal, veřejně spálit? Že by jako dušička měla konečně pokoj. Kolik supů a lidské havěti se ještě sletí.
Design Museum.
Dr. Lusciniol
| 23.03.09 03:27
Ač také jsem samozřejmě začinal coby lehce ovlivnitelný student architektury, tvorbu pana Kaplického jsem nikdy nemusel. Jeho "Oko nad Prahou" jsem od počátku viděl spíše coby "Hrozbu nad Prahou" a chápal jako přirozené vyůstění jeho osobní sebestřednosti, zjevné mi i v jeho životě samém. Přesto jeho význam nepopírám a na jeho hrobě tancovati nehodlám.

Naopak, považuji za naprosto odpovídající, že se jeho retrospektivou má zabývat londýnské Design Museum. Považuji totiž obzvláště tu provedenou část tvorby pana Kaplického z velké její části za navrhování předmětů, dřive zvané průmyslový návrh, dnes "dyzájn". Architektura (Baukunst čili stavební umění) je naproti tomu navrhování místa, kde vztahovost k místu (place relatedness) hraje rozhodující roli.

Z těch několika postavených návrhů pana Kaplického snad jen jeho obchodní dům a pro člena britského parlamentu ve svahu vestavěný dům ve Walesu, jsou pak stavby v pravém slova smyslu. Mimochodem, jako mnoho moderních staveb obecně, obzvláště jeho obchodní dům vztahovost k místu citelně postrádá.

Kaplického Novinařské středisko pro kriketový stadion nebylo vystavěno ale bylo vyrobeno v loděnici a pak osazeno na své místo. Podobně i plovoucí pěší lávka byla vyrobena v dílně a pak spojena a připoutána na svém kotvišti. Další provedené práce Future Systems, včetně několika výloh a vstupů, jsou více záležitostí vnitřního či průmyslového návrhu.
Navíc, všechny stavební práce byly uskutečněny pod licensí jeho prvé manželky. Pan Kaplický, pokud vím, nikdy v Británii sám registraci architekta (ARB) nezískal.
HUMUS
ententyky
| 23.03.09 05:08
Žádám redakci, tuhle diskuzi smazat !
Zde není nutno mít, vykřiky psychopatů a jedinci ,neschopných vytvořit si vlastní názor, přebírané polopravdy...viďte Petře .

ps: po zrušení volne diskuze na Novinkách se, jak vidět, někteří potenciální chovanci přesunuli sem.
Děkujeme odejděte ! Petře!
Vlasta
| 24.03.09 03:39
Stačilo Petře ..závist z vás prská na všechny strany! S tím Selfridges je to od vás slušný ústřel asi jste podobných staveb realizoval a navrhl několik! Gratuluji! Osobně jsem se ještě nesetkal s britem, kterému by se tato stavba nelíbila musím podotknout , že se pohybuji mezi mladým lidem!Vaše zdrcující odhalení ve mne tedy vyvolalo velký údiv ...cituji „Since it opened in 2003, the Birmingham store has been named every year by industry magazine Retail Week as one of the 100 stores to visit in the world“ -------- účel tedy plní
pro "enntentyky" shrnutí diskuze
Petr
| 24.03.09 06:56
Většina soudných občanů si udělala na schopnosti a výsledky práce Kaplického dostatečně jasný názor. Amatér, který nikdy architektem nebyl (viz. pan Lusciniol), předražené realizace jednou za deset let, dohromady čtyři nebo pět a ještě pod jménem své manželky, neskutečně mnoho malůvek a nerealizovatelných fantasmagorií, v Čechách podvodná zmanipulovaná soutěž vyšetřovaná policií a hlavně mnoho arogance a sebechvály.
>ententyky
Dr. Lusciniol
| 24.03.09 06:54
Vážený/á/é. Naprosto s Váma souhlasím v tom, že výkřiky psychopatů zde netřeba. Tak nám místo nich zde radĕji laskavĕ sdĕlte svůj vlastní názor, máte li jaký, když na Novinkách, jak píšete, Vám tomu již nelze.
pro Petra
robert
| 24.03.09 09:41
Ono mít kreativní myšlení a schopnosti vize realizovat je někdy víc než mít berana . Já mám berana a zase nemám ty vize.
pro Roberta o "kreativním" myšlení
Petr
| 24.03.09 10:22
Vážený pane Roberte kreativních vizí se ještě nikdo nenajedl. Výsledky práce architekta musí být nakonec postavitelné a reálně postavené. Tohle Kaplický nikdy nezvládnul a jeho vize-malůvky vlastně platila jeho první žena. Bez ní by zřejmě byl jen o chlebu a vodě a zametal by chodníky. Píšete: mám berana. Předpokládám, že projektujete a podle Vašich projektů jsou pak postaveny domy, stavby. To je přece úspěch! Podle mne kreslit vize do šuplíku úspěch není.
re Dr. Lusciniol
Vích
| 24.03.09 11:56
Doktore, ač jsem konzervativní tradicionalista, vždy jsem se zájmem sledoval, co se děje v širokém spektru veškeré architektury. Kaplický je ve své kategorii jedinečný a nepřekonatelný. Architektura vždycky začínala kávovou lžičkou a končila tvorbou krajiny. Proto už nechte toho krátkozrakého vymezování, co je a co není architektura, opravdu to více připomíná hon na čarodejnice než příspěvek do odborné diskuze. Stejně jako je dobře, že nedělají všichni bloby, tak je kouzelné, že bloby jsou, neboť otevírají architektuře nové dveře.
...
Daniel John
| 24.03.09 12:21
Jan byl vyjimečný architekt a jeden z mála opravdových vizionářů. Jako všichni architekti, i on většinu svých projektů nerealizoval. Potkali jsme se v roce 1969 a okamžitě se z nás stali přátelé. Svým myšlením hodně přispěl k mé architektuře, jeho myšlenky ovlivnily i vzhled Centre Pompidou. Byl vášnivým a elegantním člověkem a autorem jedněch z nejdůležitějších britských staveb 20. a 21. století. Moc doufám, že jeho Národní knihovna bude v Česku postavena.
Richard Rodgers

Arogantní narcis a naprostý neuměl Kaplický si žádnou památku nezaslouží. Předvedl se pouze zmanipulovanou pseudosoutěží, kterou dodnes vyšetřuje policie. Obdivuje ho jen pár nekritických pravdoláskovců.
Karel

Většina soudných občanů si udělala na schopnosti a výsledky práce Kaplického dostatečně jasný názor. Amatér, který nikdy architektem nebyl (viz. pan Lusciniol), předražené realizace jednou za deset let, dohromady čtyři nebo pět a ještě pod jménem své manželky, neskutečně mnoho malůvek a nerealizovatelných fantasmagorií, v Čechách podvodná zmanipulovaná soutěž vyšetřovaná policií a hlavně mnoho arogance a sebechvály.
Petr
Pro Petra
ententyky
| 24.03.09 12:15
Petře,
bohužel, většina si udělala názor asi takovým stylem, jako Vy. Váš názor, alespoň z části, je tvořen konzumací předžvýkaných informací. Krásný příklad, jak si většina občanů dělá názor, je vaše sdělení o Selfridges jakožto o domě, jenž vyhrál v Británii anketu o nejošklivější dům. Máte-li v sobě alespoň trochu svobodného ducha a nejste jen konzument. Dohledejte si, kdo pořádal tuhle anketu, jací lidé byli respondenty, při jaké příležitosti byla anketa pořádána.
Nebudete-li schopen najít tyhle informace, rád Vám poskytnu odkazy.
Dle toho, jak si děláte názor, hodnotím relevanci a důležitost Vašich sdělení pro mne.

S přáním příjemného dne Lukáš Gergela
ještě pro Petra
robert
| 24.03.09 01:18
Mezi schopností vyprojektovat fungující stavbu a uměním navrhnout nadčasovou architekturu je propastný rozdíl. Asi takový jaký je rozdíl mezi pojmy rozumět a umět.
Amatér, který nikdy architektem nebyl (viz. pan Lusciniol),
Dr. Lusciniol
| 24.03.09 02:50
Pane Johne. Vy zřejmě obdivujete pana Kaplického, a ja zase třeba někoho jiného. Každý zde vyslovujeme svůj názor at to je naprosto v pořádku a již témeř 20 let i u nás beztrestné. To Vám ale nedává právo vsouvati mi slova která jsem nikdy nenapsal. To, že pan Kaplický nikdy v UK nemohl právně vystupovat jako architekt je skutečnot. Takový Mies van der Rohe ve státě New York nikdy registrován nemohl býti (neměl maturitu) a tak Seagram Building s ním dělal Phillip Johnson. Tím ale mého z nejoblíbenějších architektů ještě amatérem neprohlašuji. Ani pana Kaplického ne. Po pečlivějším znovupřečtení si mého příspěvku mi snad dáte za pravdu.

Pane Víchu, jsem rád že byť jako já "konzervativní tradicionalista" máte přesto jiný náhled na věc. Já ale spíše věřím, že švec se má držet svého kopyta. Vaše vymezení pojmu, že: "Architektura vždycky začínala kávovou lžičkou a končila tvorbou krajiny" snad platilo toliko při zlomu 19. / 20. století (tzv. gesamtkunstwerk v podání zprvu malíře Henry van de Velde a jemu podobných). Nepochybuji že pan Kaplický to viděl podobně jako Vy, ba ještě k tomu přidal i dámské plavky a módu vůbec. To pro mne architekturu ale nedělá. Přesto si dovoluji s Váma souhlasit, že pan Kaplický byl "ve své kategorii jedinečný a nepřekonatelný".
Pro Dr.Lusciniol
tom truhelka
| 25.03.09 09:43
Vase poznamka by mela byt smerovana 'Petrovi', ktery myslenku o 'Amatérovi, který nikdy architektem nebyl' vyplodil. Daniel John pouze citoval.
>tom truhelka
Dr. Lusciniol
| 25.03.09 12:51
Máte naprosto pravdu pane Truhelko. Pan John vlastně jenom citoval předchozí názory, leč nepřítomnost uvozovek mne uvedla v omyl. Jak je zřejmé, některé příspěvky čtu méně pečlivěji, což se samozřejmě nemá.. Vám děkuji za upozornění a panu Johnu se omlouvám.
Jan Kaplický a Selfridges
Kaker
| 25.03.09 07:24
Jsem rád, že mezi plivanci v této diskuzi se najde pár výjimek, opravdových názorů, se kterými můžeme polemizovat, diskutovat o nich. A od toho by diskuze, tím spíš na tematickém portálu, být měla.

Jan Kaplický mne zaujal na svých přednáškách v Praze, nejen svou vizáží, rétorikou, ale i svými stavbami. Také zdůrazňovanými postoji k ekologii, obnovitelným zdrojům, také postoji k neudržované kubistické Králíčkově lucerně (kterou poukazoval na (tehdejší?) poměry v Čechách...

O to víc jsem byl o pár let nato překvapen při návštěvě čerstvě dokončeného obchodního domu Selfridges v Birminghamu. Byl jsem zvědavý, jakýmiže futuristickými fotovoltaickými články je tvořena struktura na fasádě domu, jak futuristicky (anebo alespoň soudobě) se Kaplický vypořádal s detaily stavby a jejím urbanistickým usazením do dost desurbanizovaného centra průmyslového města.
Bohužel jsem viděl naprosto standardní pravoúhlý železobetonový skelet obchodního domu, který byl obalen do blyštivé, organicky tvarované fasády. Místo fotovoltaických "pouze" fotogenické hliníkové disky. Eskalátory obalené do plastových fotogenických pouzder s třícentimetrovými nepravidelnými mezerami mezi prvky. Zkrátka nadstandartní lákavá designová obálka bez měřítka a detailů, skrývající železobetonovou tektoniku skeletu.
Krabice obchodního centra samozřejmě vystačí s lákavou obálkou.
Dnešní instantní doba si také vystačí s instantní fotogenikou (instant = okamžik), vždyť v časopise na fotografiích ta stavba vypadá úžasně a futuristicky (a ikona je na světě)!
Světový architekt by však měl chtít víc.
Jan Kaplický byl určitě úspěšný a měl svoji vizi. A uměl ji prodávat. Pro mne ale světovým jménem architektury nebyl.
světová jména
Vích
| 26.03.09 12:07
Kakere možná jste nakousl docela zajímavou diskuzi o tom, kdo je tím Světovým architektem a kdo už tím sítem propadá do propadliště historie. Kdo jsou teda ti praví a nefalšovaní? Nechme zatím Čechy Čechami. Já mám za současné hvězdy jména Piano, Gehry, Kaplický a z tradičních Jencks a Krier. Překvapivých je spousta, ale vizionářů je jako šafránu ...
svetova jmena
karel kriz
| 27.03.09 12:32
svetovost je otazka medializace a jelikoz uroven dnesnich medii je taktez instantni (diky za trefny obrat kakerovi), nehledal bych kvalitu zrovna ve svetovosti jmena

me osobne treba staci zit s tim, ze nekde zarucene chodi nekdo, o kom se nepise/nemluvi a on presto stavi daleko lepsi architekturu nez vsechny nase globalni superstar z titulnich stran.. a urcite neni jeden.. ona mezilidska komunikace (medialni) je taky trzni profese a ta svetovost, kterou vytvari, je otazka stesti nebo planu, ne primarne kvality nebo podobne

jan kaplicky byl svetovy, mel svou vizi a pohled na svet a neni jediny duvod proc by vystava o jeho osobe/tvorbe nebyla opodstatnena.. sic je pro me architektura jako takova taky nekde jinde
re karel kriz
Vích
| 27.03.09 10:08
... nekde zarucene chodi nekdo ... a urcite neni jeden..
praví a nefalšovaní? taky věřím na astrální bytosti
( http://www.geocities.com/area51/quadrant/7040/astral.htm )
re
karel kriz
| 27.03.09 03:08
a to jsem se vazne snazil aby to tak nevyznelo pointa byla prostsi, ze neni sance se dozvedet o kazdem jednom dobrem architektovi.. beha nas po svete uz skoro 7 miliard ( http://www.worldometers.info/cz/ ), takze i kdyby media/skoly/vlastni zkusenosti byly ono sito, neni sance prosit ani vsechno a ani nijak dokonale..

jsem sice romantik, ale astraly me vazne neberou
re
Vích
| 27.03.09 06:09
he, trochu jste mi nahrál na smeč. To, že někdo navrhne poctivý standard je určitě dobře a čim více, tím lépe, o tom žádná, ... škoda, že se nám ta diskuze o vizionářích rozplývá do ztracena. Co já vím, tak vizionáři jsou poměrně nepřehlédnutelní. Fungují jako kondenzační jádra, stanovují vzorce chování, pro méně jisté, byť talentované kolegy - je to prakticky fyzikální úkaz. A u druhých zase budí odpor.
Ad Vích - JK a vizionář ?
| 27.03.09 08:12
Jana Kaplického fascinoval futuristický design, jenž má své "UFO" kořeny již v 50. a 60. letech 20. století. Tendence a (pro mne) nesnesitelná barevnost, kterou ve svých pozdějších dílech protěžoval, už byla dlouho známa ze starších architektonických konceptů, urbanistických vesmírných vizí i realizovaných projektů, a to z doby jeho studií i starší. Podívejte se např. do knihy: Peter Goessel - Gabriele Leuthauser, Architektura 20. století. Praha 2006, na stranu 379 ! (Matti Suuronen - Futuro House ve Filadelfii z roku 1970, ta okénka, barevnost interiérů,...) Jan Kaplický nemůže být nazýván "vizionářem". Staré myšlenky pouze odíval o desetiletí později do nového materiálu, což je na pokročilost doby zcela logické...
ad 27.03.09 20:47
konečně rozumný příspěvek
| 27.03.09 09:29
bez patosu v negativní nebo pozitivní poloze. dík
Ad Vích - JK a vizionář ? 2
Eva
| 27.03.09 09:19
Potvrzujete mé přesvědčení, že Kaplický byl ve skutečnosti jen trochu šikovnějším aranžérem. Asi by byl úspěšnější, kdyby navrhoval kulisy pro vědeckofantastické filmy.
re re
karel kriz
| 27.03.09 10:59
nemluvil jsem ani tak o poctivem standardu, jako o tom ze nemate sanci zaregistrovat ani vizinore, ktery neni zrovna ve vasem okoli nebo v televizi.. berte to jako jistou formu regionalismu v pohledu na vec, proste nemate sanci pojmout vsechno a pak je ten vas/nas vyber "best of" jen zatracene dilci.. psal jsem to tak vicemene jen jako reakci na vase "absolutni" pojeti

kaplnicky ani gehry pro me vizionari nejsou, "jen" umeji/umeli dotahovat do konce veci, ktere jini treba v ramci autokritiky/selekce sve tvorby zavrhli.. krier je pro me zas "jen" clovek, co ma vsech pet po hromade a dostal do vinku i trochu vyrecnosti.. je ale proto vizionar? asi kazdy architekt ma svou vizi, ale bezesporu je to spis otazka osobnosti toho ktereho jedince, jaka je a jakou ma potrebu nebo schopnost pro ni strhavat okoli.. spis bych tu vasi otazku formuloval jako "kdo je nejpresvedcivejsi znamy architekt soucasnosti"? pak z ni ale razem vyprcha hodne kouzla a je to spis pro psychology a encyklopedisty
Kde je dnes svět
Efraim
| 28.03.09 02:15
Pokud jde o vize, starého beru všema deseti. Dokázal je naplnit bezezbytku, klobouk dolu.
Mladej byl až do svého skonu nezralá osobnost, přidrzlý adolescent s jistým flekem šarmu na náprsence. Tál především na zmatení dnešních tvůrců, na chaosu doby, vkusu bez hlubšího přesvědčení. Pro mne stezka do budoucnosti vede přes jiné lávky, jiná mola. Paradoxně však právě proto Future system může nabýt obsah nezakonzervované rozdýchané výzvy Nic není jen tak nadarmo, zbytečně, věřím ...
re re
Vích
| 28.03.09 10:45
"kdo je nejpresvedcivejsi znamy architekt soucasnosti" je určitě taky možno tak říci, ale je to trochu náročnější na výslovnost než jedno slovo "vizionář". Nebo je slovo vizionář z principu nesmysl?
Matti Suuronen je určitě vynikající futurista http://www.youtube.com/watch?v=_8Ymlmcv5BQ ,
stejně jako Peter Cook, nebo o generaci starší Buckminster Fuller, ten je asi tím otcem futurismu, když začal v roce 1927 pracovat na Dymaxion house. Kaplický to ale v této kategorii dotáhl dodnes asi nejdál.
re re re
karel kriz
| 28.03.09 12:18
ja bych proste jen mezi presvedcivost a vizi nedaval rovnitko.. muzete mit dar presvedcivosti a pritom v hlave seno.. hitler a pr agentury by mohly vypravet.. jinak nejvetsi, nejsilnejsi a nejrozsirenejsi celosvetovou vizi je asi staveni bez architektu jen pak nevim, kdo je tim konkretnim vizionarem
Futurismus?
Jeníček
| 28.03.09 12:01
"kaplnicky ani gehry pro me vizionari nejsou, "jen" umeji/umeli dotahovat do konce veci, ktere jini treba v ramci autokritiky/selekce sve tvorby zavrhli.."

Výborně řečeno! Tady nejde jen o to mít výborné "vize", nápady, či jak to chcete nazývat. Architektura je byznys jako kterýkoliv jiný (třeba jako umění) a telent je na konci potravního řetězce. Věřím, že existují geniální vizionáři, kteří ale nejsou dostatečně ambiciozní, aby se prosadili. Což sice kvantitativně snižuje jejich význam, ale o jejich architektuře to nic neříká.

Vích: Dost volně operujete se slovem futurismus. Má to další historické konotace, které naštěstí s Kaplickým nijak nesouvisí.
Co je tím futurismem, o kterém hovoříte vy? Mám Kaplického rád jako naprostého formalistu, jeho domy jsou zajímavé vždy jen z jednoho hlediska a tím je právě ta retrofuturistická estetika, případně konstrukce s ní spojená (ovšem postup obhajitelný zase jen bizarní formou).
...No vida!...
šakal
| 28.03.09 01:04
...Ať mi nikdo neřiká, že diskuse na Archiwebu nemají smysl, že se musejí mazat, cenzurovat, a podobné nesmysly - tohle je debata jak fík!

Vidíte, že to přes mnohé mávání rukama nakonec jde. Trochu jste si na začátku nafackovali a tejdě, když se trochu vyjasnila stanoviska, to začalo kvést. Jen tak dál, pánové! (7:- ))
Ještě dodatek
Jeníček
| 28.03.09 01:22
Nevím o Kaplickém tolik, abych mohl moc diskutovat. Ale čistě formálně vidím jeho inspirace v perverzním retru. Věci, které byly už ve svých dobách trešovou záležitostí. Pro sebe si jeho architekturu nazývám "pulpitecture". Myslím, že on sám svoji tvorbu dokázal brát s nadhledem. Nedivil bych se, kdyby Kaplického oblíbeným filmem byla Barbarella. Vždy si na ni vzpomenu, když vidím nějaký jeho návrh. Tahle banální zábavnost se mi na něm líbí asi nejvíc (respektive je to to jediné, co mi stojí za pozornost).
banální zábavnost
takyarchitekt
| 28.03.09 02:42
Jendo, Vy jste to trefil !
...Tak si taky trochu přisadím...
šakal
| 28.03.09 03:43
...možná mě nařknou oponeti z provozování laického psychologizování, ptakopravectví a kdoví čeho ještě, ale...

Podle osobní zkušenosti s Kaplickým a také podle způsobu jeho veřejných promluv soudím, že ten člověk svoji tvorbu rozhodně NEBRAL s nadhledem! Takto ji snad berou někteří zdejší diskutující ale jistě ne samotný Jan Kaplický. Nadhled, schopnost zlehčit sebe sama...něco takového se dokonale vylučuje s jeho stylizací jakožto zvěstovatele nových zítřků architektury. Lidé se spasitelským komplexem nemívají obvykle dar ironie - leda snad pokud ji zaměří vůči druhým. A nikdy nepřipustí, že by se její osten mohl dotknout jich samotných. Dokonce jsem přesvědčen, že Kaplický byl přesně ten typ člověka, který nedokáže brát s nadhledem nic, co se týká jeho samého. Ostatně, v záplavě článků, které o Kaplickém v posledních letech vyšly, jeden z jeho osobních přátel konstatoval, že Kaplický neměl smysl pro humor. A po chvilce váhání, jako by vycítil, že takové hodnocení vyznívá trochu příkře, dodal že prý snad jen pro takový velmi suchý, anglický. Sice mám dojem, že bytostnou podstatou anglického humoru je PRÁVĚ schopnost nadhledu a sebeironie, ale dobrá...
Pokud si dobře vzpommínám, z množství publikovaných fotografií Jana Kaplického jsem viděl na jeho tváři úsměv jenom jedinkrát. Ze snímků pořízených třeba i v ranném dětství či dospívání, na nás hledí zadumaný, ledaskdy vysloveně podmračený mladík se staženými koutky úst. Ten výraz tváře jakoby dokládal jeho izolovalnost od ostatních lidí...nepřístupný introvert uzavřený ve světě představ o vlastní výlučnosti. Je možné říct, že jedna dvě fotografie nic neznamenají, ale při jistě frekvenci to začne být nápadné. V nedávném rozhovoru s Amandou Levet pro Daily Telegraph se říká: "...On jejich vztahu pokoušel až do krajnosti. 'Jan překračoval hranice mezi obtížným a nemožným prakticky denně,' směje se. 'Jen s malým ohledem na to, jaký dopad to má na ostatní. Neviděl to - nebo se o to nestaral'..."
Při televizních rozhovorech se Jan Kaplický projevoval také svérázným způsobem - a to bez ohledu na to, zda se jednalo o nešťastné období po soutěži na Národní knihovnu nebo šlo o dřívější interview: časté odmítavé pohazování hlavou, mávaní rukama, zatrpkle stažená tvář, to vše doprovázeno občasnými slovními obraty typu: to je pitomost, na tohle se mě neptejte...

...Kdepak, schopnost nadhledu vypadá docela jinak (7;- ))
vize
Vích
| 28.03.09 08:53
Nějak mám jako pocit, že jsem tu v diskuzi jediný, kdo nepřikládá slovu vize nebo vizionář nějaký fatální rozměr šílenství, supernebezpečnosti a hrozby třetí světové. Souhla se šakalem, že Kaplický byl protiva. Ale jeho projekty měly akceleraci vtipnosti jak od málokoho, snad Stirling tohle ještě uměl. Opravdický vizionář ale přece musí být přesvědčený o své pravdě. Co by to bylo za vizionáře, když by jen tak nezávazně džoukoval. Taková trocha sebestředné přednasranosti, to je poznávací znamení pravého vizionáře!
:-D
Jeníček
| 28.03.09 09:37
Heh, šakale, to už je fakt moc ujetý :-D
Nezkoumal jsem ho natolik, abych tohle mohl potvrdit/vyvrátit a vlastně je mi to jedno. Číst povahu z fotografie mi trochu připadá jako číst budoucnost z kávové sedliny. Ale budiž máš třeba i osobní zkušenost.

A vlastně kdyby to, co tvrdíš byla pravda, posouvá ho to ještě blíže pulpu a líbí se mi ještě víc. Ed Wood si taky myslel, že je geniální Ne, to už byla nemístná poznámka.
>Vích
takyarchitekt
| 29.03.09 10:25

Zcela bez zájmu to tu zvrhnout na porovnávání osobností, Vase přirovnání Kaplicky - Stirling skutečně "takes the cake".
Pro mne James Stirling byl snad to nejlepší, co se po poslední světové válce v UK architektuře stalo. Z Britů bych ho nesrovnával ani s tím "okurkářem" ni i tím druhým Lordem. Navíc, Stirling činorodě stavěl a tak mu nebylo ani zapotřebí se "medyjálně " zviditelňovat, či vyžívat.
Opravdický vizionář
taky architekt
| 29.03.09 10:30
Z lidských dějin je zřejmé, že "opravdický vizionář " zpravidla skončil ukamenován, na hranici, či proti zdi. Takže buďme rádi, že pan Kaplický mohl dožít celou délku své pouti na této zemi, neboť té "sebestředné přednasranosti" mu zcela patrně nechybělo.
...Rozkošná ilustrace "fenoménu Kaplický":
šakal
| 01.04.09 05:51
http://digilander.libero.it/guido_1953/pics/shado/index.htm

(7;- ))
'60s
karel kriz
| 02.04.09 01:05
asi tak, taky premyslim kde se bere "organicka a futuristicka" definice tohohle typu architektury.. "retro-futuro a sci-fi & comix based" mi prijde jako mnohem presnejsi

i eko-logicnost projektu future system se snazim marne pochopit.. teze o spravnem mikroklimatu bez zbytecne vzduchotechniky a umeleho osvetleni, souhlas, fotovoltaika, vetrniky, vsechno fajn, ale kdyz je 50% stavby hlinik, stejne je ekologicka stopa toho baraku srovnatelna s kraterem v tungusce
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.