Lobby: Dřevěných staveb je v Česku málo

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
27.04.2006 11:30
Brno

Brno - Staveb ze dřeva je v Česku ve srovnání s jinými evropskými státy stále málo, přestože oproti jiným typům domů mají řadu výhod. Tvrdí to Josef Smola, předseda porotců soutěže Dřevěný dům 2006, jejíž výsledky byly dnes zveřejněny na mezinárodních stavebních veletrzích v Brně. Trend by se ale mohl v nejbližších letech změnit, řekl ČTK Smola.

Soutěž Dřevěný dům je podle organizátorů největší soutěží architektů za posledních 20 let. Ze 136 soutěžních návrhů ocenila porota osm bytových a 11 rodinných domů. Autoři měli za úkol vytvořit projekty rodinných domů do 120 metrů čtverečních zastavěné plochy s převahou dřeva v konstrukci a bytových domů na vybraných pozemcích v Malíně na Kutnohorsku, Farské na Českolipsku nebo v Třeboni.
Nejlepší stavby navrhli podle poroty Aleš Břečka a Jan Lefner v kategorii bytových domů a Petr Jureček a Michal Kotas v kategorii rodinný dům. Podle Smoly patří většina přihlášených architektů k mladší generaci. Moderní dřevěné domy mají tradici hlavně ve skandinávských zemích, v Česku se ročně ze dřeva postaví asi jedno procento bytů.
Hlavním důvodem je pravděpodobně cena, například oproti betonovým stavbám je asi o deset procent vyšší. Rozvoji brání také nedůvěra stavebníků a chybějící lobby. "Naopak výhodou je ale obnovitelnost materiálu, šetrnost k životnímu prostředí a nízké energetické nároky," míní Smola. Podle něj bude právě důraz na šetření energie v příštích letech sílit a dřevěné stavby by se tak mohly v českých podmínkách uplatnit víc.
Přes všechny výhody je příprava projektu v mnoha případech náročnější než u běžných konstrukcí. "Dřevo má jiné vlastnosti, projekt je časově náročnější, rýsuje se víc detailů. Dřevo je například náchylnější k vodě," míní autoři nejlepšího rodinného domu ze dřeva. O co složitější je projektování, o to jednodušší bývá často samotná realizace.
Právě požadavek na realizovatelnost stavby byl jedním z hlavních kritérií soutěže. Vypsalo ji loni ministerstvo průmyslu a obchodu. "Cílem soutěže bylo vytvoření databáze kvalitních projektů nízkoenergetických domů a jejich následná nabídka pro veřejnost," uvedla Jitka Víchová z ministerstva.
0 komentářů
přidat komentář