Litomyšl získá 400 milionů na opravu zámeckého návrší

Vložil
ČTK
13.01.2010 11:10
Praha

Litomyšl (Svitavsko) - Město Litomyšl na Svitavsku získá 400 milionů korun na opravy zámeckého návrší. Ambiciózní projekt financovaný z  evropských peněz zaplatí opravy památkově chráněných objektů v centru města. Ty pak bude moci za několik let mnohem více využívat veřejnost. ČTK to dnes řekl starosta Michal Kortyš (ODS).
    "Tříroční práce přinesla ovoce, 6. února slavnostně podepíšeme smlouvu s ministrem kultury," řekl starosta.
    O 200 milionů korun na opravu renesančního zámku žádali také památkáři, úspěšní ale nebyli. Podle starosty se projekt neměl dělit na dva. Jenže památkáři odmítli zapůjčit na několik let památku městu. Průtahy zdržely podání žádostí o několik měsíců.
    "Kdyby nás do toho pustili na pět let, zámek nám půjčili, uměli bychom projekt zúřadovat lépe. Byla mezi námi a památkáři špatná komunikace, výsledek mě mrzí," řekl Kortyš.
    Přípravné práce, které budou předcházet opravám piaristického kláštera a kostela, kočárovny či zámeckého pivovaru, potrvají asi půl roku. Město má většinu projektů hotových, ale musí ještě doplnit všechna úřední povolení a vybrat firmu, která opravy provede.
    "Možná v srpnu bychom mohli začít s opravami, do tří let by pak mohlo být všechno zkolaudované. Jeden úkol máme za sebou a další stejně složité nás čekají," řekl Kortyš.
    Projekt zámeckého navrší zahrnuje opravu 11 objektů, vedle již zmíněných město nechá opravit jízdárnu, stáj, konírnu, park, první a horní nádvoří a předzámčí.

> www.litomysl.cz/zamecke-navrsi/
0 komentářů
přidat komentář

Související články