Lidovci chtějí přimět peticí K.Vary k souhlasu se zápisem do UNESCO

Vložil
ČTK
18.02.2010 17:20
Karlovy Vary - Krajská organizace KDU-ČSL chce přimět radní Karlových Varů pomocí podpisové akce, která dnes začala, k souhlasu se zápisem celé centrální části největšího tuzemského lázeňského města do seznamu UNESCO. Reaguje tak na postoj některých radních, kteří dávají přednost tomu, aby byly k  zápisu navrženy jenom některé vybrané objekty. ČTK to oznámila za petiční výbor jeho zástupkyně Miluše Hythová, která je tajemnicí krajského výboru KDU-ČSL.
    Podle iniciátorů petiční akce je zápis západočeského lázeňského trojúhelníku tvořeného Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi na seznam UNESCO v zájmu celého kraje. Karlovarský magistrát ale preferuje, aby se pod ochranu UNESCO dostaly jen kolonády, městské divadlo a Císařské lázně. Primátor Werner Hauptmann (ODS) uvedl, že lázeňské území je rozsáhlé a jeho ochrana jako celku by mohla omezit rozvojové aktivity podnikatelských subjektů.
    Vedení města Karlovy Vary o petiční akci KDU-ČSL nemá zatím žádné informace, řekl ČTK mluvčí magistrátu Jan Kopál. Uvedl, že se o ní budou primátor i radní zcela jistě zajímat. "Primátor nevyloučil setkání s iniciátory akce, aby s nimi mohl probrat postoje města a jeho důvody k tomu, proč teď upřednostňují případný zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO jen u vybraných objektů," uvedl mluvčí.
    Iniciátoři petice, mezi nimiž je třeba místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda, historik Lubomír Zeman nebo architekt Vladimír Dufek, tvrdí, že omezení zápisu na jednotlivé památky místo celé městské památkové zóny povede jen k tomu, že žádný zápis nebude. "Ze snahy omezit nominaci na seznam UNESCO jen na několik objektů vyplývá nechuť komplexní ochrany památkové zóny v Karlových Varech ze strany městské samosprávy," uvádí se v petici KDU-ČSL.
0 komentářů
přidat komentář

Související články