Lidé z M.Krumlova půjdou kvůli Muchově epopeji pěšky do Prahy

Vložil
ČTK
24.10.2011 20:05
Moravský Krumlov (Znojemsko)/Brno/Praha - Lidé z Moravského Krumlova na Znojemsku se vydají na pochod do Prahy. Protestují tak proti stěhování Slovanské epopeje Alfonse Muchy do hlavního města. Trasu dlouhou 310 kilometrů chtějí ujít štafetovým způsobem za šest dní. Vyjdou v pátek. Nakonec předají pražským zastupitelům petici, v níž vyzývají ke změně názoru na stěhování epopeje. Zastupitelstvo zasedá ve čtvrtek 3. listopadu. O plánu informovali pořadatelé v tiskové zprávě.

    "Pěším pochodem chceme vyjádřit svoje odhodlání. Půjdeme třeba i v zimě a dešti, abychom ukázali, jak moc nám na záleží na udržení Slovanské epopeje ve městě," uvedl v tiskové zprávě starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).
    Do pochodu se zapojí studenti, místní politici, sportovci i běžní lidé z Moravského Krumlova, ale i dalších míst po trase pochodu. Petici si budou předávat mezi sebou, jednotlivé úseky mají od čtyř do 15 kilometrů. Ve větších městech na trase, například v Třebíči, Jihlavě, Vlašimi a Benešově, budou informační stany a místa pro podpis petice.
    Organizátoři pochodu tvrdí, že ve sporech o epopej jedná Praha se značnou dávkou arogance. "Naším cílem je to, aby Praha dostála přání Alfonse Muchy a vystavěla pro jeho dílo odpovídající budovu. Bojíme se toho, že plátna skončí v depozitářích a následně je pražští pohlaváři s vidinou zisku rozpůjčují po celém světě," uvedl jeden ze spoluorganizátorů akce Adam Škarka, který zastupuje studenty krumlovského gymnázia.
    Pochod začíná pátečním dopoledním shromážděním účastníků na náměstí v Moravském Krumlově. První úsek pochodu vede z Moravského Krumlova do Ivančic, rodiště Alfonse Muchy. Účastníci akce také na začátku pochodu natočí hromadný video vzkaz pro pražské zastupitele.
    Galerie hlavního města Prahy chce krumlovskou expozici, ve které je nyní 15 z 20 pláten, na konci října uzavřít. Během listopadu plánuje všechny obrazy převézt do Prahy. Hlavní město už několik let řeší, kde bude epopej natrvalo vystavena. V minulosti se uvažovalo o výstavbě nového pavilonu, o umístění na Výstavišti či v jízdárně na Pohořelci.
    Nedávno se objevil návrh, že by epopej mohla být umístěna v historické secesní Fantově budově pražského hlavního nádraží. K myšlence se ve společném memorandu přihlásily České dráhy jako vlastník budovy, dlouhodobý nájemce Grandi Stazioni a Muchova nadace. Dokument jejich zástupci v pátek předali pražskému magistrátu, informovala dnes ČTK v tiskové zprávě Michaela Cibulková z Informačního institutu, který připravil studii navrhující vystavení epopeje v rozsáhlých křídlech nádražní budovy. Podle Mladé fronty Dnes by mohla být oprava objektu dokončena v roce 2013.
    Epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Moravského Krumlova. Tam bylo dílo zrestaurováno a přibližně půl století vystaveno. Odpůrci stěhování upozorňují na to, že Praha dílo nepotřebuje, protože má dost jiných turistických atrakcí. Navíc pro něj nepostavila pavilon, jak žádal tvůrce epopeje Mucha.

Související články