Lidé z kultury chtějí upozornit happeningem na její význam

Vložil
ČTK
20.05.2009 00:10
Praha

Praha - Více peněz ze státního rozpočtu na kulturu, větší respekt ke kultuře jako významné oblasti lidské činnosti i ekonomickému faktoru, ale i dialog ministerstva kultury se zástupci neziskových sdružení či kulturních iniciativ chtějí lidé ze sdružení Za Česko kulturní. Pořádají proto v neděli na pražské Kampě veřejné shromáždění, které se s odkazem na známou pohádku a lapálii, kterou ve společnosti přinesl nedostatek soli, jmenuje Kultura nad zlato. Začne ve 14:00.
    Informace o něm jsou na internetové stránce iniciativy www.zaceskokulturni.cz, která vznikla v březnu po krácení dotací na živé umění ze strany ministerstva kultury.
    Úřad se letos rozhodl podpořit projekty z oblasti divadla, tance, hudby, výtvarného umění a literatury jen 65 procenty loňské sumy. Později přidal několik milionů korun literárním časopisům, které byly původně kráceny nejvíce.
    Bývalý ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) oponoval tím, že kráceny letos byly všechny jeho dotační programy, ekonomická krize si prý nevybírá a kulturu zasáhla stejně jako jiné obory. Uváděl, že živé umění jeho úřad podporuje i jinak než prostřednictvím grantů.
    Iniciativa Za Česko kulturní po ministerstvu chce, aby grantové rozpočty byly dorovnány na úroveň loňského roku, aby rozpočet na kulturu dosáhl jednoho procenta státního rozpočtu, což slibovalo již několik českých vlád od konce 90. let, a aby úřad naplňoval Koncepci účinnější podpory umění na roky 2007-13, kterou přijala vláda.
0 komentářů
přidat komentář