Lidé se v Praze loučí s architektem Kaplickým, přišly jich stovky

Zdroj
Roman Jireš
Vložil
ČTK
27.01.2009 17:05
Praha

Jan Kaplický

Praha - V Pražské křižovatce začala dnes po poledni za velkého zájmu veřejnosti pietní vzpomínka na Jana Kaplického. Do prostoru vzniklého z kostela sv. Anny přišli památku známého architekta uctít jeho přátelé, spolupracovníci i zástupci veřejnosti, které u vchodu přivítala hudba dixielandového bandu Washboard Orchestra. Před otevřením budovy se v přilehlé uličce tísnil dav lidí. V době zahájení obřadu bylo v bývalém kostele minimálně 500 návštěvníků, řekli zpravodaji ČTK pořadatelé.

    Na veřejném rozloučení jako první promluvil architekt a zpěvák Pavel Bobek, písemné vyjádření zaslal také někdejší prezident Václav Havel. Přítomným ho přečetla jeho manželka Dagmar. Havel dopis koncipoval jako přání k dvanáctým narozeninám Kaplického dcery Johanky, která se narodila v den architektovy smrti. Pro Havla byl údajně den, kdy Kaplický zemřel, dnem, kdy sám kvůli své těžké nemoci stál před nebeskou branou.
    "Nevím, proč dostal přednost on, ale vím, že odcházel šťasten s myšlenkami na Tebe a Tvou maminku. Od té doby se mi často vrací vzpomínka na to, jak jsme tam okamžik stáli vedle sebe a čekali na výrok osudu. Když jsem se dozvěděl, že dostávám ještě příležitost, bylo mi jasné, že jsem tím mimo jiné vyzván, abych se zasazoval i o respekt k jeho architektonickým vizím," napsal v dopise exprezident. Havel také vyjádřil naději, že budova Národní knihovny podle Kaplického návrhu bude v následujících 12 letech postavena.
    Kaplický, který je široké veřejnosti v Česku znám především díky návrhu nové budovy Národní knihovny, zemřel ve středu 14. ledna. Zkolaboval nedaleko Vítězného náměstí v Praze, jen několik hodin předtím mu jeho žena Eliška porodila dceru Johannu. Podle tiskového prohlášení poskytnutého rodinou zemřel patrně na infarkt.
    Mezi řečníky bylo několik Kaplického přátel a spolupracovníků ze zahraničí. "Jan se velmi rychle po svém příjezdu do Anglie dostal do architektonického světa, který předtím znal pouze prostřednictvím časopisů," ocenil Kaplického talent architekt Deyan Sudjic.
    Ve smutečním projevu architekty a bývalé partnerky Kaplického Evy Jiřičné také zaznělo obdivné vyjádření architektky Zahy Hadidové, která byla členkou mezinárodní poroty, jež vybírala vítězný návrh na novou budovu Národní knihovny.
    "V životě jsem potkala hodně lidí, ale takhle talentovaného člověka jsem nikdy z blízka nepoznala," podotkla Jiřičná, která se s Kaplickým blíže poznala v zahraničí, kde oba po roce 1968 žili.
    V úvodní části rozloučení s držitelem nejprestižnější britské ceny za architekturu Stirling Prize vystoupil zpěvák skupiny Support Lesbiens Kryštof Michal, který za doprovodu kytary zazpíval skladbu Bet My Soul. Zpívat měl i Petr Hapka, ale ze zdravotních důvodů nedorazil.
    Mezi účastníky smuteční akce, z nichž mnozí neudrželi slzy při promítání televizního dokumentu s Kaplickým, byl také senátor a bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier. "Je mi to moc líto, odešel člověk, se kterým jste si mohli bez zábran povídat o čemkoliv, měl úžasný rozhled," řekl ČTK.
    Pietní akt bude pro veřejnost pokračovat až do 19:00 projekcí Kaplického děl a inspirací i některých momentů z jeho života. Vlastní pohřeb se bude konat v úzkém rodinném kruhu, rakev při dnešní vzpomínce vystavena nebyla.
    Jan Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v Praze, kde vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. V roce 1968 emigroval do Anglie, kde působil v několika architektonických kancelářích. Vlastní projekční kancelář založil společně s Davidem Nixonem v roce 1979. Působil zde až do své smrti. S Kaplickým léta spolupracovala i jeho první žena, architektka Amanda Levetová, s níž má syna Josefa. V říjnu roku 2007 se oženil s producentkou a režisérkou Eliškou Fuchsovou.
    Kaplický obdržel mnoho ocenění, například za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu. Mezi jeho poslední návrhy patří Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích. V souvislosti s pohřbem Kaplického sílí hlasy, že by měla být postavena nová Národní knihovna, kterou navrhl na pražské Letné. Fanoušci blobu sdružení do občanské iniciativy Demokracie staví chystají do Prahy na 5. února manifestaci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články