Lidé demonstrovali proti návrhu památkového zákona

Vložil
ČTK
23.06.2015 22:35
Praha

Praha - Proti návrhu nového památkového zákona dnes před ministerstvem kultury demonstrovaly asi tři desítky lidí. Protest svolala sdružení památkářů, jež připravovanou normu kritizují dlouhodobě. Ministerstvo kultury jejich výtky odmítá, zákon je v připomínkovém řízení a vládě by měl být předložen ještě letos. Nová norma, která bude upravovat oblast kulturního dědictví, se připravuje téměř 20 let. Podle dnešních řečníků je připravovaný zákon horší než ten z roku 1987.

    "Socialistickou dikci zákona dávno odstranily novely, technicky je kvalitní a je možné podle něj památky chránit. Pokud systém státní památkové péče není schopen podle něj fungovat, znamená to, že se příslušní lidé dodneška nenaučili ho používat," řekl Martin Šerák z Památkářské obce českokrumlovské.
    Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) a Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče (SPPPP) o návrhu zákona říkají, že snižuje rozsah památkové ochrany, nedefinuje ochranu hmotného kulturního dědictví jako veřejný zájem a nepřináší požadované systémové změny. Ministerstvo výtky odmítá většinou s odkazem, že kritici zákon nepochopili.
    Dnes pořadatelé protestu připomněli, že ze zákona třeba vypadne možnost, aby návrh na prohlášení objektu za kulturní památku podal kdokoli, nově by měly být věci či stavby prohlašovány jen na návrh ministerstva. V minulosti však často právě podněty od veřejnosti dokázaly nemovitost ohroženou chátráním či zájmem investora na jejím zbourání zachránit.
    Mluvčí ministerstva Simona Cigánková dnes ČTK řekla, že se v současné době vypořádávají připomínky k návrhu zákona. "Naprostá většina zásadních připomínek už byla vyřešena, aniž by bylo nezbytné od návrhu zákona v podstatných bodech ustupovat," uvedla. Ještě pokračují jednání s Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS).
    "Co do rozsahu zaslaných připomínek i co do připomínkovaných partií zákona z velké části ČMKOS naprosto vybočuje z připomínek, která uplatnila ostatní připomínková místa," říká mluvčí. "Když ze 154 paragrafů zákona jen 26 jich není kritizováno, je na tom něco divného," uvedli pořadatelé protestu k počtu připomínek, kterých bylo přes 500.
    Ministerstvo odmítá výtku sdružení, že návrh konzultuje jen s těmi, kdo s ním souhlasí a odkazuje na své webové stránky, kde jsou záznamy z jednání. Za "nehorázné" považuje MK tvrzení, že návrh zákona má snižovat rozsah památkové ochrany. "Naopak návrh reaguje na celou řadu skutečností, které dnes nelze na poli památkové péče nijak vymoci," hájí se ministerstvo.
    Odmítá i to, že zákon údajně oslabuje váhu odborné složky v péči o památky. "Na rozdíl od stávající úpravy návrh zákona výslovně zakotvuje případy, kdy se Národní památkový ústav (NPÚ) vyjádřit musí. Podle stávajícího zákona postačí, když marně uplyne 20 dnů a orgán památkové péče lhůtu NPÚ pro vyjádření neprodlouží," říká MK.
0 komentářů
přidat komentář

Související články