Liberecká univerzita staví výzkumná a výuková centra za miliardu

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
17.09.2012 20:10
Liberec

Liberec - Výzkumná a výuková centra za více než 1,2 miliardy korun staví Technická univerzita Liberec. Další desítky milionů korun investuje do modernizace a zateplení svých budov. K financování náročných projektů využívá evropských fondů. Třeba výzkumné centrum pro nanomateriály a pokročilé technologie za 800 milionů korun je celé financováno z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a státního rozpočtu. Další projekty vyžadují spoluúčast, kterou hradí univerzita z vlastních prostředků. ČTK to dnes řekl rektor Zdeněk Kůs.

    Výzkumné centrum pro nanomateriály je před dokončením, slavnostně otevřít by se mělo na počátku října. Centrum se zaměřuje na výzkum a využití nanovláken a jejich dalších aplikací v medicíně, textilním průmyslu i ochraně životního prostředí. Už dnes zaměstnává 170 lidí, kteří pracují na 45 výzkumných projektech a na dalších 12 spolupracují. "Centrum navíc realizuje i desítky výzkumů pro firmy z celé České republiky, mimo jiné pro mladoboleslavskou Škodovku, Magnu, Preciosu nebo Elmarco," řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.
    Druhou významnou stavbou v areálu univerzity je výzkumný, vývojový a výukový komplex pro pokročilé technologie - budova G. "V budově budou laboratoře a specializované učebny, které univerzita zatím postrádá a potřebuje je. Bude tam kromě jiného i velká aula, která nám zatím také chybí," řekl Kůs. Stavba teprve začala, budova by měla být dokončena v dubnu 2014. Centrum bude stát 290 milionů korun, na další desítky milionů přijde jeho vybavení.
    Dalších více než 70 milionů korun investuje škola do modernizace a zateplení svých budov a také do rekonstrukce systému vytápění. Areál v Husově ulici byl dosud napojen na libereckou teplárnu, škola se ale kvůli úsporám rozhodla investovat do vlastní plynové kotelny, která včetně nových rozvodů přijde na 18 milionů korun. Podobně už před několika lety vybudovala škola vlastní plynovou kotelnu v areálu kolejí Harcov. "Investice se nám do čtyř let vrátila a podobnou návratnost čekáme i v tomto případě," řekl rektor.
    Technická univerzita v Liberci vznikla z původní Vysoké školy strojní v letošním akademickém roce oslaví 60 let od svého založení. Vedle původních fakult strojní a textilní přibyly v letech 1990 až 1995 další čtyři fakulty - pedagogická, hospodářská, architektury a mechatroniky a od roku 2006 působí v Liberci také Ústav zdravotnických studií, který by se měl časem přeměnit na sedmou fakultu. V roce 2009 vznikl ještě Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. V Liberci studuje zhruba 10.000 mladých lidí, pět procent tvoří cizinci. Škola hospodaří s více než miliardovým rozpočtem, jen zhruba 40 procent ale tvoří příspěvek státu. Zbytek jsou peníze z grantů, dotací EU a platby za zakázky pro firmy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články