Liberecká radnice vystavila rarity připomínající svůj vývoj

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
30.09.2008 15:55
Liberec

Liberec - Původní radniční nábytek, Ohňový zvonek z věží a další rarity z liberecké radnice jsou ode dneška k vidění na výstavě Včera a dnes, kterou uspořádal v Radničním sklípku k 115. výročí odhalení závěrečného kamene novorenesanční radnice liberecký magistrát. Exponáty jsou z radničního mobiliáře, severočeského muzea a také z archivu a představují vývoj staré i nové radnice. Mnohé z nich uvidí lidé poprvé a některé také zřejmě naposledy, řekl dnes ČTK tajemník úřadu Marek Řeháček.
    "Právě zvon ze zadního průčelí radnice nebyl 115 let nikdy sundán, protože k němu neexistuje žádný přístup. Podařilo se to až nyní za pomoci plošiny," vysvětlil. Zvon pochází z roku 1692 z  žitavské dílny Martina Zorbeho. Jeho zvonění dříve ohlašovalo požár. Citlivě si na něj zazvonit teď mohou i návštěvníci výstavy. Po jejím skončení se vrátí na své původní místo. Za výtěžek ze vstupného chce radnici nechat odlít repliku Ohňového zvonu, která by zdobila interiér historické radnice.
    Mezi exponáty je také lustrová výzdoba, historické plány s razítky a podpisy architekta Franze von Neumanna. Ze staré radnice je v expozici pískovcový pilon, původní renesanční vitráže nebo grafické listy a obrazy. Zblízka si návštěvníci výstavy prohlédnou i originál sochy rytíře Rolanda.
    Socha zdobila budovu libereckého městského úřadu od roku 1891, předlohou pro ni se stala postava Rathausmanna z vídeňské radnice. V roce 1952 nechali rytíře z věže sejmout komunističtí funkcionáři a místo něj se nad Libercem bezmála 40 let vypínala pěticípá hvězda. Z radnice zmizela až 11. prosince 1989 a pak ji vystřídal český lev. V roce 2005 se na věž Roland - ochránce budovy i obyvatel města, vrátil. Měděná postava s bronzovými, ocelovými a zlatými prvky, vysoká 220 centimetrů a vážící 138 kilogramů je ale pouze replikou původní sochy. Původní rytíř, který je trvale uložený v libereckém muzeu, je ve špatném stavu.
    Liberecká novorenesanční radnice prošla v minulých pěti letech postupnou rekonstrukcí. Interiéru bylo třeba vrátit původní podobu, byla tam řada dřevotřískových přepažení nebo panelákové dveře. Obnova přišla na desítky milionů korun, během ní se podařilo například obnovit původní interiéry starého volebního sálu nebo vitráže v obřadní síni. Nyní se opravuje místnost za sálem zastupitelstva, která bude průchozí a bude sloužit veřejnosti při jeho zasedání. Práce skončí v závěru roku, dodal Řeháček. V příštích letech chce město opravit i střechu radnice.
0 komentářů
přidat komentář