Liberecká botanická zahrada staví unikátní pavilon pro lekníny

Vložil
ČTK
14.11.2013 11:00
Liberec

Liberec - Botanická zahrada v Liberci začala stavět v Evropě ojedinělý pavilon, do kterého chce přestěhovat tři největší druhy leknínů včetně vzácné viktorie královské. Speciální skleník má obřím rostlinám zajistit optimální podmínky. Jeho výstavba přijde na bezmála 12 milionů korun, 85 procent nákladů zaplatí Evropská unie z Integrovaného programu rozvoje města. U příležitosti zahájení stavby to dnes novinářům řekl Michal Vereščák z magistrátu.

    Liberecká botanická zahrada je nejstarší svého druhu v zemi. O její otevření se v roce 1895 zasloužili členové Spolku přátel přírody. Na začátku měla hlavně zásobovat město zelení, v roce 1930 tam vyrostl první skleník a o téměř 30 let později také první mořské akvárium v zemi. Dnes nabízí botanická zahrada v devíti skleníkových pavilonech na ploše 3000 metrů čtverečních přes 8000 exotických rostlin a pyšní se několika unikáty, jakými je třeba pět nejstarších kamélií v Evropě či největší průřez zkamenělým kmenem, který se kdy našel v Česku.
    Nový pavilon bude pro návštěvníky velmi atraktivní, uvidí vedle sebe tři největší leknínovité rostliny na světě v plné velikosti. Stěny nádrží budou ze silného skla a hladina bude v úrovni pasu. "Návštěvník bude mít pocit, že stojí ve vodě mezi lekníny," poznamenal ředitel zahrady Miroslav Studnička. Skleník umožní i večerní prohlídky, protože gigantická viktorie královská, jejíž list může v přírodě dorůst až třímetrového průměru, kvete pouze v noci.
    Pavilon leknínů doplní skleníkový komplex postavený podle návrhu architekta Pavla Vaněčka v letech 1995 až 2000. Svým uspořádáním komplex připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje 13 různých botanických témat. Nový pavilon má stejného autora a bude ve stejném duchu, ale nižší. Bude stát samostatně v těsném sousedství expozice mokřadní flóry, ke které podle Studničky organicky patří. "Navíc se ukázalo, že jsou tu i nejlepší světelné podmínky," dodal ředitel.
    Po 13 letech je nový pavilon první velkou stavbou v areálu a na dlouho zřejmě poslední. Další už Studnička neplánuje. "Už dnes je to největší skleníkový areál přístupný veřejnosti v republice. Je dvakrát větší než slavná Fata Morgana v Praze, máme největší počet bazénů a vodních ploch," uvedl Studnička. Ročně libereckým areálem projde na 50.000 lidí, kapacita je podle ředitele zhruba dvojnásobná. "Na návštěvnosti se podepsala v posledních letech krize, návštěvníků ubylo, lidé na to nemají," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články