Liberec chce vyhlásit Liebiegovo městečko památkovou zónou

Vložil
ČTK
11.03.2017 18:20
Liberec

foto: Jan Jirouš, http://www.jizerky.cz/

Liberec - Liberec chce nechat Liebiegovo městečko vyhlásit městskou památkovou zónou. Návrh, jak ochránit historicky významnou a památkově cennou lokalitu, předložila Pracovní skupina pro Regeneraci městské památkové zóny. ČTK o tom dnes informoval mluvčí magistrátu Jan Král. Městečko je unikátní zaměstnaneckou kolonií, která vznikala od poloviny 19. století do 20. let 20 století. Pokus o její ochranu není první, v minulosti se ho ale nepodařilo dotáhnout do konce.


Liebiegovo městečko bylo postaveno jako zázemí textilní továrny Johann Liebieg & Co., pozdější Textilany. Představuje jeden z nejpozoruhodnějších a nejhodnotnějších souborů tohoto typu na českém území. "Tato zcela unikátní lokalita zahradního města patří k tomu nejcennějšímu, co v Liberci máme. Jedná se spíše o nedopatření, že tato oblast už dávno není památkovou zónou," řekl Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu v Liberci.

Památkovou zónu vyhlašuje ministerstvo kultury a jde o proces, který může trvat i několik let. Městská památková zóna v Liberci zahrnuje v současné době centrum města a okolí Masarykovy ulice. Liebiegovo městečko by mělo tvořit další samostatnou vymezenou zónu, která by byla pod dohledem památkářů. Těm se nelíbí necitlivé úpravy na některých domech, ať už jde o zateplení a znehodnocení fasády, nahrazování střešních pálených tašek nebo třeba o odstraňování typických dřevěných okenic.

"Liebiegovo městečko je historický unikát, který si zaslouží větší ochranu. Součástí snahy o jeho záchranu by nemělo být ale jen vyhlášení městské památkové zóny, ale také nový dotační fond, který by podpořil jeho zachování v původním stylu. Věřím, že tento návrh podpoří i většina zastupitelů," řekl náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec). Fond by mohl pomoci při obnově památek ve městě, ale zejména objektům spadajícím do městské památkové zóny, které kulturními památkami nejsou. Podle pracovní skupiny by mohl každoročně rozdělit tři až pět milionů korun.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články