Liberec: Bývalá pivnice Parlament se mění v galerii

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
07.03.2008 15:10
Liberec

Liberec - Bývalá vyhlášená pivnice Parlament v podzemí liberecké radnice začne sloužit umění. Poté co prostory v dubnu opustí stavbaři, otevře se tam Galerie u rytíře. Provozovat ji budou Kulturní služby města Liberce, které do února chystaly výstavy v Malé výstavní síni v bývalém Domě klavíru na Šaldově náměstí. Budova má nového majitele a výstavy tam musely skončit. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Ondřej Červinka.

    Primátor Jiří Kittner je přesvědčen o tom, že galerie díky své atraktivní adrese přiláká více návštěvníků. "Prostory jsou třikrát větší než původní výstavní síň, bude tam i stálá expozice města," dodal Červinka. Během roku začne do podzemí navíc jezdit výtah, takže se do nové galerie dostanou i handicapovaní. Součástí galerie bude také občerstvovací provoz.
    Podzemí liberecké radnice prošlo v minulých dvou letech rozsáhlou rekonstrukcí. Opravený Radniční sklípek, původně také restaurace, bude rovněž sloužit hlavně kulturním a společenským akcím. Až stavbaři dokončí galerii, začnou budovat bezbariérový přístup, respektive výtah do obou podzemních prostor. "Je to průlomové řešení bezbariérovosti, které je k vidění jen před slavným drážďanským chrámem Frauenkirche," podotkl mluvčí Martin Korych s tím, že konečná částka rekonstrukce prvního podzemního podlaží se může vyšplhat až na deset milionů korun.
    Radniční sklípek, kde se mimo jiné nachází základní kámen radnice z roku 1888, býval v minulosti největší restaurací ve městě. Vešlo se do něj kolem 300 lidí, žádná podobně velká restaurace v Liberci není. Právě kvůli své rozlehlosti měl ale sklípek neúnosně velké náklady na provoz.
    Restaurace s pivnicí fungovala v prostorách sklepení desítky let. Lidé tam chodili na jídlo a scházeli se tam podnikatelé, pořádali podnikové večírky i taneční večery a na počátku 90. let tam byl i striptýz. Jak začaly v centru vznikat nové podniky, restaurace v radnici pozvolna upadala. Naposledy byla ve sklípku restaurace Krušovice. Na podzim 2003 ale kvůli ztrátě skončila, přestože nájemní smlouva byla uzavřena až do roku 2015.
    Novorenesanční budova liberecké radnice z konce 19. století prochází opravami už více než deset let. Vybouraly se umakartové a sádrokartonové příčky, které velkorysé prostory rozdělovaly na malé kanceláře. Úpravy si vyžádaly desítky milionů korun, jejich cílem je vrátit budovu postupně do původní podoby.
0 komentářů
přidat komentář