Letní požár historické tiskárny v Praze byl prý založen úmyslně

Zdroj
Radim Vaculík
Vložil
ČTK
15.12.2006 18:40
Přerov

Praha - Po více než čtyřech měsících vyšetřování má policie jasno - prázdninový požár historické tiskárny ve Svobodově ulici v Praze 2 na Výtoni byl založen úmyslně. Oheň tehdy způsobil zejména na zařízení, ale i na budově z počátku 20. století škodu zhruba 50 milionů korun - zřejmě největší v  letošním roce v české metropoli.

    "Obdrželi jsme již znalecké posudky, z  nichž vyplynulo, že požár byl založen úmyslně se záměrem poškodit tiskařský stroj, pojištěný na několikamilionovou částku. Věc dále vyšetřujeme, pátráme po možném pachateli, prověřujeme i verzi, podle níž se mohlo jednat o pojistný podvod," řekl dnes ČTK mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.
    Požár vznikl v noci z 31. července na 1. srpna a zasahovalo u něj 38 hasičů, kteří ho likvidovali až do ranních hodin. Oheň zasáhl velín a jeden z tiskařských strojů. Plameny poškodily také halu, celé přízemí budovy a stavební konstrukce a vybavení ve vyšších podlažích.
    Oheň podle hasičů napáchal škodu zejména na zařízení. Vlastní budova prý zdaleka neutrpěla natolik, aby jí hrozila demolice, škoda na ní byla vyčíslena jen v řádech stovek tisíc korun. Více byla poškozena hala ve dvorním traktu, ale ani té prý zřícení nehrozilo.
    Tiskárna pod Vyšehradem na Výtoni je podle památkářů významným dokladem průmyslové architektury počátku 20. století. Připomíná také kulturně-historickou roli České grafické unie, pro kterou objekt vznikl a jež se významně zapsala do historie české polygrafie. I když tiskárna nikdy nebyla prohlášena za kulturní památku, podle odborníků by si to prý zasloužila.
    Stavba je ale součástí Pražské památkové rezervace a stojí v části města, která je zapsána na seznam UNESCO. Výstavba komplexu začala v roce 1898, další budovy vznikaly v letech 1905 až 1907. Hlavní budova tiskárny byla ve své době považována za vrchol spojení dokonalosti architektonického řešení a účelnosti vnitřního uspořádání.
    Lokalita tiskárny je podle památkářů velmi lukrativním místem pro obchodníky s realitami a charakter objektu, tedy průmyslová stavba, je pro případnou přestavbu na cokoli vhodná.

> VCPD - databáze objektů: Česká grafická unie (Polygrafie)
0 komentářů
přidat komentář