Lázně Luhačovice chystají rekonstrukci dvou památných vil

Vložil
ČTK
14.03.2007 13:35
Praha

Zlín - Lázně Luhačovice chystají rozsáhlou rekonstrukci kulturních památek - vily Růžová a vily Lipová. Rekonstrukce obou objektů je jedním z prvních kroků k revitalizaci celého lázeňského areálu, která souvisí s  kandidaturou Luhačovic na zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Opravy si vyžádají několik milionů korun. ČTK to řekl vedoucí oddělení marketingu a prodeje Lázně Luhačovice Jiří Dědek.

    Lázeňský areál je významný především tím, že na relativně malém prostoru se nachází řada architektonicky cenných lázeňských objektů většinou z první třetiny minulého století, je zde 16 národních kulturních památek. Česká republika zdůvodňuje kandidaturu také poukazem na mimořádnou hodnotu Luhačovic jakožto ilustrace fenoménu léčebného lázeňství na přelomu 19. a 20. století a odrazu dobových názorů na stavbu "měst v zeleni".
    Vedení lázní počítá s tím, že vilu Růžovou začnou dělníci opravovat již v dubnu, v září by měly být veškeré práce včetně úprav interiérů hotové. Budova poskytne 24 lůžek vyšší kategorie apartmanového typu především pro rodiny s dětmi. Lázně na rekonstrukci získaly dotaci z ministerstva kultury.
    Vilu Lipovou čeká s největší pravděpodobností sanace. Na jejím místě by mohlo vyrůst muzeum lázeňství. V  Lipové již v minulosti sídlila pobočka krajského Muzea jihovýchodní Moravy. Prostory se ale časem staly nevyhovující.
0 komentářů
přidat komentář