Kvůli výhradám EU půjde méně peněz na sociální bydlení

Vložil
ČTK
01.02.2007 11:20
Praha

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj dá pravděpodobně letos mnohem méně peněz na sociální bydlení než plánovaných 1,3 miliardy korun. Důvodem je názor Evropské komise, která označila programy na financování chráněných a sociálních bytů v ČR za nedovolenou veřejnou podporu. Příjemcům dotací tak hrozí, že by je museli vrátit, což nechce MMR riskovat, řekl dnes na dotaz ČTK náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

    "V tuto chvíli máme informaci z Evropské komise, že na tyto programy by se měla vztahovat nedovolená veřejná podpora. To znamená, že příjemci té dotace by ji museli vrátit," řekl Kalous. Rozhodnutí komise je podle Kalouse překvapující, neboť stejné programy běžely v minulých letech bez výhrad.
    Výtky komise se týkají dvou programů MMR. První podporuje sociální bydlení pro rodiny, jejichž příjem nepřesahuje 1,4 násobek životního minima. Finance z druhého programu jsou určeny na takzvané chráněné byty. "To jsou například domovy s  pečovatelskou službou, domovy důchodců nebo domy na půl cesty," řekl Kalous.
    Mluvčí komise ČTK pouze sdělila, že byla o projektu informována koncem listopadu a že nebylo ještě o ničem rozhodnuto. Jsme v pravidelném kontaktu s  českými úřady, uvedla mluvčí, ale k podrobnostem jednání se nevyjádřila. Připomněla, že státní pomoc by měla být udělována poté, co EK schválí, že neovlivňuje konkurenci.
    Loni v březnu summit EU přijal zdvojnásobení stropu pro státní dotace, které komise nemusí schvalovat. Do té doby to bylo 100.000 eur během tří let, nyní to je 200.000 eur.
    Podle českého zastoupení při EU ČR jde o dva programy podpory pro poskytování dotací pro obce a pro podnikatele na výstavbu nájemních sociálních bytů pro příjmově vymezené občany. Evropská komise si 10. ledna vyžádala doplňující informace, řekl ČTK mluvčí zastoupení Jan Vytopil. Podle něj bude česká strana v příštích týdnech vést technické konzultace se zástupci Generálního ředitelství EK pro hospodářskou soutěž.
    Dohromady na oba programy má ministerstvo v  rozpočtu připraveny 1,3 miliardy korun. "My jsme ty programy ještě nevyhlásili a nechceme riskovat, že by příjemci museli peníze vrátit," uvedl Kalous. Podle něj má MMR nyní dvě možnosti. Buď programy zcela zastavit, nebo výrazně snížit výši vyplácených prostředků tak, aby klesly pod hranici pro nedovolenou podporu. Právě k tomuto řešení se nyní MMR podle Kalouse přiklání.
    Příjemce ve třech po sobě jdoucích letech nesmí dostat více než 200.000 eur (5,6 milionu korun). "To znamená, že finanční podpora bude podstatně nižší," uvedl Kalous.
    Ve hře je stále i možnost, že programy poběží v plné výši. "Budeme se snažit přesvědčit Brusel, že podpora sociálních bytů není nedovolená veřejná podpora," dodal Kalous.
0 komentářů
přidat komentář

Související články