Kutnohorská radnice dokončila opravu nádvoří Vlašského dvora

Vložil
ČTK
23.09.2006 19:10
Kutná Hora

Kutná Hora - Kutnohorská radnice dokončila opravu nádvoří bývalé středověké mincovny Vlašský dvůr. Včetně rekonstrukce kamenné kašny stála přes dva miliony korun. Zbývá už jen vysadit čtyři lípy a vyzkoušet vodotrysk, řekl ČTK místostarosta Václav Vančura.

    V objektu je městský úřad, galerie, obřadní síň a sídlo Průvodcovské služby Kutná Hora. Město s okamžitou platností zakázalo na opravené nádvoří vjezd všech motorových vozidel, včetně aut svatebčanů. Neukáznění řidiči parkovali i na nevydlážděné ploše a na ozdobných kovových krytech, na zemi po nich zůstaly nedopalky cigaret. "Nedá se to uhlídat, nejsme toho schopni, tak budou chodit pěšky," zdůvodnil místostarosta.
    Na opravu nádvoří dostalo město dotaci 555.000 korun od ministerstva kultury z programu záchrany architektonického dědictví. Zbytek zaplatilo z vlastních zdrojů.
    Vlašský dvůr je jednou z nejnavštěvovanějších kutnohorských památek. Jeho oprava byla zahájena v roce 2001 a stála téměř 19 milionů korun. Město na ni každoročně získalo peníze z ministerstva kultury v rámci programu záchrany architektonického dědictví.
    Vlašský dvůr je unikátní památkou světového významu. Jeho historie souvisí s bohatým nalezištěm stříbra, které dalo vzniknout královskému hornímu městu Kutné Hoře, jež byla svého času nejdůležitějším městem po Praze. Jméno získal zřejmě po vlašských mistrech, které král povolal z Florencie. Vlašský dvůr se stal centrální mincovnou a po několik století byl střediskem hospodářské moci státu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články