Kultura má dostat méně než letos, jedno procento se vzdaluje

Vložil
ČTK
09.09.2008 15:40
Praha

Praha - Ministerstvo kultury patří k těm resortů a státním úřadům, které by měly v příštím roce mít nižší rozpočet než letos. Jde sice o snížení o  necelých sedm procent, po dvou letech ale opět klesne podíl, který resort kultury na státním rozpočtu má. Několika vládami slibované jedno procento z  rozpočtu je stále v nedohlednu. Kabinet Mirka Topolánka chtěl přitom této částky obvyklé v evropských zemích dosáhnout už v roce 2010, tedy na konci svého současného mandátu.
    Ministerstvo kultury nechce návrh rozpočtu na příští rok komentovat, dokud neprojde vládou. Uvádělo jen, že rozpočet bude pravděpodobně v obdobné výši jako letos. V letošním roce úřad hospodařil s  částkou 8,8 miliardy korun, to bylo skoro o miliardu více než loni. Příští rok by to mělo být přibližně 8,3 miliardy korun.
    Největší meziroční nárůst ale měl rozpočet ministerstva právě v roce 2007, kdy se oproti předchozímu roku zvýšil z 6,4 miliardy na 7,9 miliardy korun. Rozpočet připravovala ještě tehdejší sociálnědemokratická vláda, která v srpnu 2006 podala demisi.
    A zatímco nedávno premiér chválil ministra Václava Jehličku (KDU-ČSL) za to, že loni i letos má podíl ministerstva kultury na státním rozpočtu skoro 0,8 procenta, v příštím roce by to mělo být 0,72 procenta. Premiér před dvěma týdny uvedl, že ani v příštím roce by podíl kultury na státním rozpočtu neměl "výrazně klesnout".
    Podle Topolánka je částka kolem 0,72 procenta státního rozpočtu "významně víc" než za minulé vlády, kdy se tento podíl pohyboval kolem 0,6 procenta. Tak tomu bylo mezi roky 2001 a 2006, v letech 1999 a 2000 ale například tento podíl činil 0,88, respektive 0,85 procenta.
    Jedno procento na kulturu, které je obvyklé nejen v západní Evropě, ale i v mnohých postkomunistických zemích, je podle kulturních manažerů nutností - pokud stát uznává hodnoty, které kultura přináší. Připomínají přitom, že kultura není resortem, který peníze jen spotřebovává, ale také je generuje, mimo jiné proto, že jsou s ní spojené mnohé služby.
0 komentářů
přidat komentář

Související články