KSČM chce 40.000 bytů ročně a 60 obecních bytů na 1000 lidí

Vložil
ČTK
06.04.2008 13:00
Praha

Praha - Komunisté považují bytovou politiku za základ rozvoje obcí. Ročně by se podle nich mělo postavit 40.000 nových bytů. Ve vlastnictví měst by se také mělo udržovat nejméně 60 procent bytů na tisíc obyvatel, aby se předcházelo vzniku ghett. Na dnešní celostátní konferenci komunistických senátních kandidátů a lídrů pro krajské volby v Praze to řekl expert KSČM pro bytovou politiku František Beneš.
    Regulaci nákladů spojených s bydlením chtějí komunisté zachovat. Beneš tvrdí, že je nyní nájemní bydlení dražší než bydlení vlastnické vinou lichvářského nájemného. Uvedl, že nájemné v bytových družstvech ve výši 25 korun za čtvereční metr měsíčně stačí na údržbu a opravy. Výdaje za elektřinu, plyn, studenou a teplou vodu za stočné a odvoz domovního odpadu je nutné regulovat proto, že jde o monopolní dodavatele bez konkurence.
    Na každých tisíc obyvatel jsou podle Beneše také potřeba čtyři místa v  domovech důchodců, stejný počet míst v domovech s pečovatelskou službou a dvě místa s gerontologickou zdravotní péčí (pro dlouhodobě nemocné). Na každých tisíc obyvatel by měly mít obce také dva byty pro dočasný azylový pobyt, soudí komunistický expert.
    Beneš hovořil také o obnovení povinností obcí postarat se o bydlení občanů na principu domovského práva, což by vyřešilo řadu problémů. Přiznal ale, že to současná evropská legislativa neumožňuje. Institut domovského práva existoval v Rakousko-Uhersku a v meziválečném Československu.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
nerad
jiri
07.04.08 11:36
zobrazit všechny komentáře